"Bu demirler Tire Kent Müzesi'nde sergilensin"

Haber: Dilek Ayvalı

Yılmaz Göçmen, Türkiye’de sadece Tire’deki kepenk demirlerinde 17 ayrı motif bulunduğunu kaydetti.

Araştırmacı Yazar Emekli Öğretmen Yılmaz Göçmen Tarihi Tire Çarşısındaki bu güzel ayrıntıyı Yerelgüç Gazetesi ile paylaştı ve bakın biraz da sitem ederek neler söyledi.

Yılmaz Göçmen, “Görmüş olduğunuz bu dükkânlar eski ve iyi dükkânlar. Bu çarşının adı Uzun Çarşı. Eskiden bu çarşıda Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler çeşitli meslekler icra ederlermiş. Cumhuriyetten sonra bu dükkânlara Türk müstecirler geçmiş. Ancak onlardan kalan izler hala var. Buradaki dükkânlar hep alınlıklı. Bir de kepenk demirleri var, orta demirler Türkiye’de sadece Tire’de Tarihi kepenk demirlerinde 17 ayrı motif bulunuyor. Başka hiçbir yerde yok. Bu bilgiyi ben değil Tire’ye gelip araştırma yapan Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri verdi. Buraya gelerek bu konuyla ilgili araştırma yaptılar. Ben onlara Tire’yi gezdirdim” dedi.

BU DEMİRLER KENT MÜZESİNDE SERGİLENSİN

Geçmişte Tireli yöneticilere adeta yalvararak bu kepenk demirlerinin sergilenmesini önerdiğini ifade eden Göçmen, “Ben geçmişte yöneticilerimize yalvardım. Bakın özellikle bu demirler Kutu Han’ın etrafındaki dükkânlarda vardı. Bu demirleri alın hurdaya gitmesin, bu demirlerin ayaklarına bir düzenek koyun Kent Müzesinin bahçesinde sergileyin dedim” diye konuştu.

KIZ MESLEK LİSESİ MOTİFLERİ İNCELEDİ

Dönemin Kız Meslek Lisesi Müdiresinin resim öğretmenleri ile çarşıya gelerek kepenk demirlerindeki motifleri incelediklerini belirten Yılmaz Göçmen, “Resim öğretmenleri ile buraya geldik. Bu motifleri nakış olarak işlemeleri için inceledik. Ama benim tezim hala devam ediyor. Bu şehrin yöneticilerine yalvarıyorum. Ne olur bu orta demirleri istesinler, alsınlar ve yaptırsınlar. Bu demirleri kent müzesine koysunlar. Bu demirler hurdaya gitmesin orda yakılmasın” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 20:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214