Başkan Delikanlı, “Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle köfte yoktur"

Tire şiş köfte ustası Ahmet Çetiner köftenin lezzetini etin kalitesinden aldığını söyledi.

Başkan Delikanlı, “Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle köfte yoktur"

Haber: Dilek Ayvalı

Dana etinin kıyma makinesinde iki kez çekilmesi ile yapılan ve odun ateşinde yüzde 80 pişirilerek paketlenen Tire Şiş Köfte marketlerde satışa sunularak, yemek yapmaya zamanı olmayanlara alternatif olarak yerini alıyor.

Tire’ye dışarıdan gelenlerin en çok tercih ettiği lezzetlerden biri olan Tire şiş köfte, ön pişirme yapılıp donduruluyor ve ülkenin neredeyse her yerine kargo ile gönderiliyor.

Tire Şiş Köfte, Tire Ticaret Odasının girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret tescili aldı.

BAŞKAN DELİKANLI, “TÜRKİYE'NİN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR KÖFTE YOKTUR”

Tire Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nadir Delikanlı, Tire’nin geleneksel lezzeti Tire şiş köftesinin tescil sürecinin başarıyla sonuçlanmasından dolayı sevinç duyduklarını belirtti ve Coğrafi işaret sayesinde, belirlenen kurallara göre üretilecek olan meşhur lezzetin marka değerinin korunmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Nadir Delikanlı, “Tire şiş köftesi dananın yağsız yerinden alınan ete çok az tuz katılarak hazırlanır. Hazırlanan et, önce mangalda közlenir. Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle bir köfte yoktur. Çünkü yarı pirmiş haldedir, bir nevi sağlıklı hazır yemektir. Bunun Tire'de üretip Türkiye'nin her tarafında tüketilmesi için coğrafi işaretini aldık. Şu anda tanıtımını da yaparak tüm marketlerde vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. İnternet üzerinden de siparişler alınıyor. Hazır sayılır, 2 dakika içinde pişen bir yemek. Domatesle soslanarak, yoğurtla yenir ve oldukça lezzetlidir. İnsanlar sırf bunu yerinde yemek için ilçeye gelirler” diye konuştu.

ÇETİNER, “COĞRAFİ İŞARET ALMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Tire Şiş Köfte Ustası Ahmet Çetiner köftenin lezzetinin kaliteli et kullanılmasından kaynaklandığını vurgulayarak, “Dana eti kullanılır ve hayvanın belli bölgelerinden aldığımız ete yalnızca yüzde 2 oranında tuz ekliyoruz. Baharat ya da başka hiçbir katkı bulunmuyor köftemizin içinde. İlk önce kıyma tuzla 1-2 gün mayalanıyor, ardından dinlenen kıyma, parmak kalınlığındaki çelik şişlerle mangal kömüründe pişiriliyor. Servis öncesi ise tereyağında kızartılıyor ve domates sosu ve maydanozla tüketiliyor. Yanında da genellikle yoğurt tüketiliyor. Meşhur Tire şiş köftenin orijinali bu şekilde. Kimi yerlerde farklı sunumlar yapılıyor ama aslı bu, 100 yıldır bu böyle. Bu anlamda coğrafi işaret alması çok önemli, bu sayede farklı sunum yapılması da önlenmiş olacak. Ayrıca tescilin ardından isim daha çok duyulmaya başlandı. İnsanlar sadece bunu yemek için bile Tire'ye gelebiliyor. Zaten müşterilerimizin çoğu ilçe dışından gelen insanla” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 21:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284