TÜRKGÖK’ten görme engellilere özel soru kitapçığı

Ülke genelinde 6 bine yakın görme engelliye hizmet eden Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği (TÜRKGÖK), görme engelliler için TEOG sınavına hazırlık amacıyla kabartmalı ve sesli soru kitapçıkları hazırladı.

TÜRKGÖK’ten görme engellilere özel soru kitapçığı

HABER:BSHA
İzmir’de işdünyası ve hayırseverlerin desteğiyle kurulan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği,  TEOG ve üniversite sınavlarına hazırlanan görme engellilere büyük kolaylık sağlayacak bir çalışmaya imza attı. TÜRKGÖK Başkanı Tülay Yazgan,  Türkiye’deki 16 görme engelli okula gönderilmek üzere, görme engelli öğrencilerin braile alfabesi ile soru kitapçıkları ve sesli kitaplar oluşturduklarını söyledi.  Gönderdikleri materyaller ile görme engelli öğrencilerin de yaşıtları gibi TEOG’a hazırlanabileceklerini ifade eden Yazgan, “Gönüllü olarak çalışan arkadaşlarımız sesli ve kabartmalı materyallerin hazırlanmasında büyük emek harcıyorlar. Kabartmalı olan soru bankaları buradaki matbaamızda basılıyor. Sesli materyaller ise ses stüdyolarımızda seslendiriliyor. Türkiye’deki çeşitli illerdeki 16 görme engelliler okuluna gönderiyoruz.  Öğrenci çocuklarımız sınavdan önce arkadaşları gibi TEOG sınavlarına hazırlanma imkanı buluyorlar.  Bize ulaşan ortaöğretim son sınıf öğrencileri , bizim üyemiz olurlarsa onlara da sınav desteği veriyoruz” dedi.
Eşimin yaktığı meşaleyi taşıyoruz    
Aynı çalışmaları üniversite sınavları için ve İngilizce eğitimi için yaptıklarını anlatan Yazgan, “Okuma yapmaya gelen gönüllülerin ses kontrolünün ardından sesli kitap okuyorlar. Gönüllülerimiz randevu saatinde ses kayıt kabinlerinde okuma yapıyorlar.  Buraya kurucu olarak eşim Gültekin beyin çok emeği geçti. Ben ve arkadaşlarım, gönüllülerimiz hayırseverlerimizle birlikte onun yaktığı meşaleyi yakarak devam ediyoruz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 16:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234