TİRE’YE GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

Kadın yatırımcı Zaide Ertürk tarafından CONSECO enerjiyle birlikte gerçekleştirilen Güneş Enerjisi Santrali yılda iki milyon kW saat elektrik üretip yaklaşık 2 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak.

TİRE’YE  GÜNEŞ ENERJİ  SANTRALİ

 HABER: DİLEK AYVALI

İzmir Tire’de, kadın yatırımcı Zaide Ertürk ve CONSECO enerjiyle birlikte hayata geçirilen Güneş Enerjisi Santrali hizmete girdi. Zaide Ertürk’e ait toplam 114 bin metre karelik arsa üzerinde kurulan Tire Tunç Güneş Enerji Santrali’nin yılda iki milyon kWh saat elektrik üretip, yaklaşık 2 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacağı bildirildi. Santralin kurulum ve yatırımı CONSECO enerji tarafından yapıldı. Projenin rahmetli eşi Tunç Ertürk tarafından başlatıldığı ancak tesisin tamamlanmadan eşinin vefat ettiğini belirten yatırımcı Zaide Ertürk, “Toplam 1 MW gücündeki tesisi ekonomimize kazandırmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

10 yıl alım garantili

Projenin mimarlarından rahmetli Tunç Ertürk ile bacanak olduğunu hatırlatan Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Nadir Delikanlı, Türkiye’de enerji sektörünün her geçen gün büyüdüğüne dikkat çekti. İklim koşullarına göre yılda yaklaşık 330 günün güneşli geçtiğinin altını çizen Delikanlı, “Devlet tarafından 10 yıl alım garantisi verilen projede ülke ekonomisine katma değer ve istihdam sağlandı” diye konuştu.

Çevreci sistem

CONSECO Yönetim Kurulu başkanı Dr. Veysi Görgülü ise “GES’ler dünya üzerinde doğaya zararı olmayan tamamen çevreci bir sistem. Almanya ve İngiltere gibi ülkelerin güneşlenme süreleri bizden daha az olmasına rağmen bu konuda bizden daha iyi durumdalar. Toplam 1 milyon liralık yatırımın kendisini 6 yılda amorti etmesini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı. Anlık, ortalama 700-800 kwsa enerji üretilen santralde, üretim tam otomatik sistemlerle denetleniyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 13:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234