Tire’de “Zeytinime Dokunma” eylemi!

Zeytinlik alanların, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Maden Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle madencilik faaliyetlerine açılmasına bir tepki de Tire Kartal Dağı Platformundan geldi.

Tire’de “Zeytinime Dokunma” eylemi!

HABER:DİLEK AYVALI

Tire Kartal Dağı Platformu bugün Tire’nin Küçükkale Mahallesinde bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamayı Tire Kartal Dağı Koruma Platformu adına Zeynel Aydın yaptı. Aydın, “İçinden geçmekte olduğumuz ekonomik krizlere bölgesel savaşlar da eklenince, çok iyi anladık ki tarım ve tarımsal ürünler stratejik bir öneme sahiptir. Toplum olarak iliklerimize kadar hissedip yaşadığımız bu krizlerden çıkarttığımız ders şudur ki; ülkemizde uygulanan tarım politikaları yetersiz ve yanlıştır; gün geçtikçe de zayıflamaya devam etmektedir. Bunun sonucunda ödenen faturaların bedelini ise, artık bu neslin ödemeye gücünün de, ömrünün de yetmeyeceğini hepimiz biliyoruz; gelecek nesillere çok kötü miraslar bıraktığımızın da farkındayız.

Dünya Tarımsal üretim pazarında elimizi güçlendiren birçok ürünün, yanlış uygulamalar sonucunda avuçlarımızdan kayarcasına uçup gittiğini de üzülerek gördük ve görmeye devam ediyoruz.

Anadolu topraklarında bin yıllardan beri üretilen kadim ürünlerin birçoğunu artık dışarıdan ithal etmek durumunda kaldığımızı da hepimiz bilmekteyiz. Dünyada kendi kendine yetebilen ender bir ülke olma konumundan, tabiri caiz ise göbekten dışa bağlı olma haline düşmek hepimizin yüreğini derinden acıtmaktadır. Çukurova’nın Pamuğu, Trakya ve Konya ovasının tahıl ürünleri, Marmara ve Ege’nin tütününü çoktan unuttuk; Karadeniz’in Fındık ve Çayı ise can çekişiyor.

Anavatanı bu topraklar olan ve inanç kültürümüzde de adı geçen İncir ile ölmez ağaç Zeytinin ise başına gelmedik kalmadı.

Şöyle ki; bin yıllardan beri Anadolu insanının besin ve geçim kaynağı olan bu iki yüce değerimizi, ait oldukları topraklardan söküp yok etmek ister gibi, birbiri ardına alınan kararlarla adeta başımıza çuval geçirmeye hazırlandıklarını görüyor, Anayasamızdan ve Kanunlardan aldığımız savunma hakkımızı kullanarak uyarı görevimizi yapıyoruz.

Türkiye genelinde yükselen bir sesle, son yıllarda, plansız bir şekilde artan kentleşme ve beton sanayisinin baskısı altında yok olma süreci yaşayan tarımsal üretim alanları ile ormanlarımızın hızla tahrip edilmesi neticesinde nefes alınmaz sonuçlar doğuracak yanlış uygulamaların ve yönetmelik değişikliği adı altında alınan yanlış kararların derhal geri çekilmesini istiyoruz.

Bu sebeple Maden ve Enerji yasalarındaki yönetmelik değişikliklerinin, zeytin ve zeytincilik faaliyetlerinin ölüm fermanı niteliğindeki tüm yanlış uygulamalardan derhal vazgeçilmesini, yasaların yönetmeliklerden üstün olduğunu anımsatarak, koruma altına alınmış Doğal ve Arkeolojik SİT alanlarını talana açacak olan ilgili tüm yönetmeliklerin de derhal iptal edilmesini istiyoruz.

DÜNYANIN EN DEĞERLİ MADENİ ZEYTİN AĞACIDIR! ZEYTİNLİKLERİME VE ZEYTİNİME DOKUNMA!”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284