Tire’de planlanan jeotermal sondajın ayrıntıları

Tire’de planlanan jeotermal sondajın ayrıntıları
banner267

HABER:DİLEK AYVALI

Tire’nin Sarılar Mahallesinde yapılması planlanan jeotermal kaynak arama sondaj çalışmasının ayrıntıları…

Tire’nin Başköy mahallesine gelen CHP Jeotermal Araştırma komisyonunun geldiği gün başlatılan Tire’nin Sarılar Mahallesindeki tarım ve orman alanına santral için ÇED sürecine tepkiler artıyor.

Sarılar ve çevre köylerin mahalle muhtarları tarım arazilerine zarar verecek jeotermal kaynak arama çalışması yapılmasını istemedikleri dilekçeyi kaymakamlığa sundu.

Öte yandan yapılması planlanan sondaj çalışması ile ilgili ayrıntılara ulaştık. Edinilen bilgilere göre İzmir Çevre İl Müdürlüğü; Tire’nin Sarılar Mahallesi ile Ödemiş’in Küre mahallerinde tamamı tarım ve orman alanı olan bölgelerde JES kurulması için ÇED süreci başlattı.

TBMM’de konuyla ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığında kurulan Jeotermal Enerji Santralleri Araştırma komisyonu İzmir’de kurulması planlanan jeotermal santralleri ile ilgili olarak geçtiğimiz gün basın toplantısı yapıp yerinde incelemelerde bulundu. Ancak araştırma komisyonunun geldiği gün İzmir’de JES için ÇED süreci başlatıldı. İzmir Çevre İl Müdürlüğü; Tire’nin Sarılar Mahallesi ile Ödemiş’in Küre mahallerinde tamamı tarım ve orman alanı olan bölgelerde JES kurulması için ÇED süreci başlattı.

İŞTE O AYRINTILAR

Tire’nin sarılar Mahallesi’nde 131 bin 994 metrekarelik alanda 2 adet poligonda ABN Madencilik Müşavirlik Enerji Mühendislik Petrol tarafından sondaj çalışmalar yapılacak. Ayrıca Ödemiş’in Küre Mahallesi’nde de 11 bin 167 metrekarelik alanda çalışma yürütülecek. Jeotermal enerji kuyularının açılacağı alanlar 1/5.000 ve 1/1000 ölçekli planlarda tarım ve orman alanlarında yer alıyor.

YAKININDA EVLER VAR

ÇED dosyasında kuyuların açıldığı poligona en yakın konutun 800 metre mesafede olduğu belirtildi. En yakın yerleşim biriminin de 1700 metre mesafede bulunan Küre Mahallesi ile 2800 metre mesafede olan Çamlıca Mahallesi olduğu da vurgulandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214