Tire Sivil Toplum Platformu, “STK’LAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Tire’de faaliyet gösteren derneklerin işbirliği yapmak amacıyla kurmuş olduğu Tire Sivil Toplum Platformunun üçüncü toplantısı Cumhuriyet Kadınları Tire Şubesi başkanı Rana Erbek’in ev sahipliğinde Tire Öğretmen Evinde yapıldı.

Tire Sivil Toplum Platformu, “STK’LAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

HABER: DİLEK AYVALI

28 dernekten oluşan platformun 3. toplantısına Cumhuriyet Kadınları Derneği başkanı Rana Erbek ve yönetim kurulu, Tire Kültür Derneği başkanı Seyfullah Ayvalı, Atatürkçü Düşünce Derneği yönetim kurulu üyesi Lütfü Vural, Tire Kitap Kurdu Derneği başkanı Ece Öztabak, Tire Romanlar Derneği başkanı Hasan Hüseyin Karabacak, Tire Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan severler Derneği başkanı Suna İçli, Tire Bisiklet Derneği başkanı Erdem Can, Küçük Menderes Karadenizliler Derneği başkanı Yakup Aydın, Tire Motosiklet ve Motor Sporları Derneği başkanı Muhammet Ali Yaşar, Tire Doğa Sporları Kulübü Derneği yönetim kurulu üyesi Hakan Ekinci, Tire Edebiyat Sanat Derneği yönetim kurulu üyesi Salih Gözek, Tire Tüketici ve İşçi Hakları Derneği başkanı Mela Uysal ve Yaren Halk Dansları Gençlik Spor Kulübü Derneği başkanı Halil Altın katıldı.

DERNEKLER ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ VURGULANDI
Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı’nın moderatörlük yaptığı toplantıda Tire Sivil Toplum Platformunun önemine değinilerek, derneklerin işbirliği içerisinde olmasının daha güçlü ve etkili çalışmalara olanak sağlayacağı vurgulandı. Platformun Tire’de faaliyet gösteren derneklerin yerel konularda işbirliği yapması, ortak projeler geliştirmesi, hazırlanmış ve uygulanmakta olan projelerde güç birliğinin sağlanması amacıyla kurulduğunun dile getirildiği toplantıda, ortak dernek sorunlarının işbirliği içerisinde çözülmesi ve sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. 

KAMU KURULUŞLARI VE İDARECİLER SİVİL TOPLUMU GÖRMEZDEN GELİYOR
Platform sekreteryasının seçiminin ardından resmi kurum ve kuruluşlara da ziyaret programları düzenleyeceklerini ifade eden dernek yöneticileri, ileriki tarihlerde platform toplantılarına yönetici ve siyasetçileri de davet ederek Tire’nin sorunları ve yapılması gerekenler konusunda görüş alışverişinde bulunmayı planladıklarını dile getirdiler. Tire’li yöneticilerin sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışmaları konusunda bir çok sorunun bulunduğunun değerlendirildiği toplantıda, her derneğin kendi ilişki ağı içerisinde ele aldıkları sorunları çözmeye çalışmasının oldukça zor ve vakit kaybına yol açtığı ifade edildi. Derneklerin gönüllü insanların oluşturduğu yasal kuruluşlar olduğunun vurgulandığı toplantıda, platforma üye derneklerin kamu kurumlarına yük olmak değil, yükünü almak için çalıştığı dile getirildi. Dernek başkanları, sivil toplum kuruluşlarının toplumun ve ilçemizin gelişiminde daha fazla rol üstlenebilmesi için seçim zamanlarında ziyaret edilerek oy istenen kurumlar olmanın ötesinde, projelerinin de dikkate alınması gereken topluluklar olduğunu dile getirdi. Buna rağmen idarecilerimizin sivil toplum kuruluşlarının projelerine  karşı duyarlılığının yetersiz olduğu ifade edilerek, Tire’de derneklerin ve gönüllülerden oluşan binlerce üyesinin görmezden gelindiği hatırlatılarak,  bu durumun iyi bir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarındaki idarecilere anlatılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. 

İŞBİRLİĞİ İÇİN İLK ADIMLAR ATILDI
Platform toplantısında ayrıca kitap bağış kampanyası, kök hücre bağış kampanyası, sokak köpekleri için mama bağışı, Tireli yazar ve edebiyatçılarla toplantı yapılması, platform üyesi diğer derneklerin etkinliklerine katılım ve katkı sağlanması, Kent konseyi çalışmalarına aktif katılım sağlanması ve İl dernekler müdürlüğüyle işbirliği içerisinde sivil toplum kuruluşlarının kapasite geliştirme ve hibe programlarına başvurması için toplantılar tertip edilmesi kararlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 12:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234