TİRE KAYMAKAMI TİRE SİVİL TOPLUM PLATFORMUNUN KONUĞU

Tire Sivil Toplum Platformunun kasım ayı ikinci toplantısı, Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu’nun katılımıyla Tire Öğretmen Evinde gerçekleştirildi.

TİRE KAYMAKAMI TİRE SİVİL TOPLUM PLATFORMUNUN KONUĞU

HABER: DİLEK AYVALI

Tire Şehit ve Gazileri Anma Yaşatma Derneği Başkanı Arif Demirkan’ın organizasyonuyla gerçekleştirilen toplantıya, Tire Kültür Derneği başkanı Seyfullah Ayvalı, Tire Kitap Kurdu Derneği başkanı Ece Öztabak, Tire Romanlar Derneği başkanı Hasan Hüseyin Karabacak, Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Murat Özan, Cumhuriyet Kadınları Derneği başkanı Rana Erbek, Tire Bisiklet Derneği başkanı Erdem Can, Tire Ticaret Odası meclis üyesi Saadet Şengök, , Tire doğal yaşamı ve hayvanları koruma derneği başkanı Suna Puğ, Tire Bektaşileri Balım Sultan Kültür Derneği, Tire Arnavutlar Derneği başkanı Şeref Er İstem,  Tire Motorsiklet ve Motor Sporları Derneği Başkanı Muhammet Ali Yaşar, Tire Çevre Koruma ve Kuvayi Milliye Derneği Başkanı Süleyman Övül, Yaren Kültür Sanat Spor Kulübü Derneği başkanı Halil Altın ve  derneklerin yönetim kurulu üyeleri katıldı.

DERNEKLER PROJELERİNİ ANLATTI

Kaymakam Fatih Çobanoğlu’ya, Tire Genelinde başlatma kararı aldıkları kütüphanesi olmayan okullarımız için kitap bağış kampanyası ve İzmir’de kurulacak olan Edebiyat Müzesin’de Tireli yazar ve şairlerin temsil edilmesi için envanter listesi hakkında bilgiler veren Tire Sivil Toplum Platformu üyesi dernek yöneticileri, Balım Sultan Türbesinin çevre düzenlenmesi ve restorasyonu hakkında kapsamlı bir başvuru dosyası hazırladıklarını anlattılar. Tire Romanlar Derneği’nin içişleri bakanlığınca kabul edilen “Bilinçli Anne, Sağlıklı Bebek Projesi”, Tire Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından düzenlenecek olan Prof. Dr. Kemal Arı’nın vereceği “Atatürk, Cumhuriyet ve Kadın” konferansı, Tire Doğal Yaşamı ve Hayvanları Koruma Derneği’nin başlatmış olduğu kış aylarında sokak hayvanlarını koruma çalışmaları, Tire Çevre Koruma Derneği tarafından sürdürülen verimli Tarım arazilerinde Jeotermal yapılmasına karşı bilinçlendirme çalışmaları, Tire Bisiklet Derneğinin dezavantajlı ailelerin Bisikleti olmayan çocuklarına bisiklet kazandırma projesi ve Tire Kültür Derneği’nin Nevruz’un Kenti Tire Projesi hakkında verdiği bilgileri dinleyen Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, derneklerin ve Tire Sivil toplum platformunun çalışmalarıyla tek tek ilgilenerek görüş ve önerilerini aktardı.

Kaymakam Çobanoğlu;

“TRAFİK SORUNUNU ÇÖZMELİYİZ”

Derneklerin proje ve önerilerini dinlemesinin ardından açıklamalarda bulunan kaymakam Fatih Çobanaoğlu, kaymakamlık olarak Tire’nin trafik, tarım, tarihsel mekanlar ve kültürel değerleri gibi konulardaki sorun ve ihtiyaçlarına yönelik, ilgili paydaşları çağırarak toplantılar yaptıklarını anlatarak,  “Belirlediğimiz gündemleri paydaşlarımıza anlatıyor ve çözüm arıyoruz. İlk olarak ilçemizin trafik sorunuyla ilgili büyük şehir belediyesi, ilçe belediyesi, emniyet müdürlüğümüz, milli eğitim, izelman genel müdürlüğü, esnaf odalarımız ve şoförler odası gibi kurum ve kuruluşlarımızla değerlendirmeler yaptık. Ben üç aydır Tire ile ilgili gözlemler yapıyorum. Mesela Atatürk caddesinde ciddi bir trafik problemimiz var, bunu çözmeye çalışıyoruz. Bu caddemizde  tek yön trafik uygulamasına başlanması ve sürekli otopark alanları oluşturulması ile ilgili projeleri değerlendiriyoruz. Beleviden şehrimize girişteki, migrosun önündeki ve organize sanayi girişindeki alanda yapılması gereken kavşakları değerlendirdik.  Karayolları ile bazı konularda henüz mutabakata varamadık ama bu konuda karayolları ile tekrar bir araya gelerek görüşeceğiz. Kaskla ilgili uygulamalara devam edeceğiz. Bu konuda sadece ceza ile değil eğitim ve farkındalık oluşturma çalışmaları yapacağız. Ayrıca şehir içerisinde radar uygulamasına başlıyoruz. Önümüzdeki süreçte trafik konusu öncelikli gündemlerimizden biri olacak. Çünkü Tire’de yaklaşık 40 bin araç trafikte. Bu araçların sağlıklı ve rahat bir şekilde ulaşımını sağlamak istiyoruz. Özellikle tarihi mekanlarımızın çevresinde yayalaştırma konusu da gündemimizde ama otopark sorunu çözülmeden bu konuyu ele almak yanlış olur düşüncesindeyim. Ben sivil toplum kuruluşlarımızdan bu konularda destek bekliyorum. ” dedi.

Kaymakam Çobanoğlu;

“TARİHİ DOKUMUZA KARŞI HASSAS OLMALIYIZ,

TİRE PAZARINDAN DAHA ÖNEMLİ TURİSTİK DEĞERLERİMİZ VAR”

Tire’nin tarihi dokusuyla ilgili yeterince hassas olunmadığını gözlemlediğini ifade eden kaymakam Çobanoğlu, “Maalesef camilerimizde tarihi dokuyu bozan bazı malzemeler kullanıldığını gördüm. Buna izin vermememiz gerekiyor. Öte yandan bazı tarihi mekanlarımız mesela Yavukluğlu Külliyesi restore edildiği halde yeterince sağlıklı korunamamış. Bu konuda Tire Kültür Derneğinin önerisi üzerine camilerimizde görevli ya da tarihi mekanlarımızda işyeri çalıştıran arkadaşlarımızın o tarihi mekanla ilgili özet de olsa sağlıklı bilgilere kavuşması ve bilinçli davranması için bilgilendirme seminerleri düzenleyebiliriz. Öte yandan Tire’nin tarihi, doğal ve kültürel değerlerinin turizm anlamında sadece Tire Pazarı ile ifade edilmesini bir türlü anlayamıyorum. Tire’nin marka değeri, en büyük değeri o Pazar olmamalı. O Pazar belki de bu konuda onuncu onbeşinci sırada yer alabilir. Yerle ilgili bir turistik değer olamaz. Bizim çok daha önemli turistik değerlerimiz var. İlçemizin turistik değerlerini çeşitlendirmeliyiz. Bu nedenle ilçemizin tarihi ve turistik değerleriyle ilgili  etkili bir tanıtım çalışmasını başlatmak istiyoruz. Bunun için İzka Genel sekreterliği ile bir görüşme yaptık. Kültür Bakanlığımız ve Unesco gibi kuruluşlardan destek alarak şehrimizin hak ettiği marka değerini ortaya çıkarmamız gerekiyor.

DERNEKLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLACAĞIM

Halkın ve sivil toplum kuruluşlarının taleplerinin şehrin gelişiminde oldukça önemli etkileri olduğunu hatırlatan Kaymakam Fatih Çobanoğlu, “Bu açıdan Tire Sivil Toplum Platformunun çalışmalarını ilgi ve takdirle karşılıyorum. Derneklerimizin faaliyetleri ve şehrimizin gelişimi için gerçekleştirmek istediği her projede yanlarında olduğumu ve kapımızın her zaman açık olduğunu bilmenizi isterim. Benim zaten Tire’de öncelikle yapmaya çalıştığım şey, kamu kurum ve kuruluşlarının birbirine yakın ve iletişim halinde çalışmalarını sağlamak. Kamu kuruluşlarımızla birlikte belediye gibi icracı kuruluşlarımız arasındaki iletişimi üst düzeye çıkarmak istiyoruz. İnanıyorum ki, sivil toplum kuruluşları da bu süreçte bizlerin en büyük destekçisi olacaktır. Ben bu vesileyle Tire Sivil Toplum Platformuna davetleri için teşekkür ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234