TİRE FATİH ORTAOKULU HAYVAN BARINAĞI PROJESİ

Hayvan barınağı projesi öğrencilerin psikolojik ve sosyolojik gelişimlerine katkı sağlıyor

TİRE FATİH ORTAOKULU HAYVAN BARINAĞI PROJESİ
banner233

HABER: DİLEK AYVALI

Tire Fatih Ortaokulunda kurulan ‘Hayvan Barınağı’ ile hem öğrenciler hem de hayvanlar çok mutlu.

Müzik Öğretmeni Berkant Koşar, gönüllü olarak yürüttüğü proje ile ilgili olarak başlangıçta, okulun bulunduğu mahalledeki sokak hayvanlarını koruma ve besleme duygusuyla öğrencilerle birlikte sokaklara mama, su ve ekmek bıraktıklarını söyledi.

Yaralı ve yavru hayvanları okulun anasınıfı bahçesinde misafir ettiklerini, hayvanların bakımında ve tedavisinde öğrencilerin bizzat gönüllü olarak görev almak istediklerini gördüklerini kaydeden Koşar, okulda 2017 Eylül ayından itibaren çocuklarımıza hayvan sevgisini kazandırmak amacıyla bir “Hayvan Barınağı” yapma fikri oluştuğunu söyledi.

MÜZİK ÖĞRETMENİ PROJEYİ GÖNÜLLÜ YÜRÜTÜYOR

Berkan Koşar’ın gönüllü olarak yürüttüğü projeye Okul Müdürü Ruşen Akkoyun ve Müdür Yardımcıları Mehmet Emin Armağan ve Akın Uysal, her konuda tam destek verdi. Projede ilk olarak ana sınıfı binasının altında tavuklara yönelik bir kümes yapıldı. Sonrasında öğrencilerin isteği üzerine yanına tavşan kümesi de yapıldı. Geçici olarak yapılan kümesler yeterli gelmeyince binanın yanına kalıcı ve büyük bir kümes yaptırıldı. Bölüm bölüm yapılan bu yeni kümeste tavuklar için ayrı, tavşanlar için ayrı ve güvercinler için ayrı bölümler oluşturuldu.

E-TWİNNİNG İLE “ANİMAL FRİENDS” ADLI ULUSLARARASI PROJE HAZIRLANDI

E-Twinning kapsamında “Animal Friends” ismiyle uluslararası bir proje hazırlandı ve Portekiz, Ürdün, Yunanistan, Romanya olmak üzere dört ülkeye barınaktaki hayvanlarla ilgili tecrübelerini aktardılar. Bahçedeki hayvan barınağı sayesinde, yaptıkları müzik çalışmalarına ilgi ve devamlılık günden güne artarak öğrencilerin estetik ve duygusal gelişimlerine ivme kazandırdı. Çevredeki kuş ve kedi yavruları da barınakta geçici olarak misafir ediliyor ve yaralı olan hayvanlar veterinere götürülüyoruz. Çevre okullardan okulumuza bu kapsamda ziyaretler olmaktadır.

BARINAKTA DOĞAN HAYVANLAR HEDİYE EDİLİYOR

Akademik ve sanatsal başarıları yüksek olan öğrencilere ödül olarak, hayvanlarla birlikte değerli vakit geçirmeleri sağlıyor hatta, okul ve sınıf birincilerine barınakta dünyaya gelen tavşan yavrularından birer tane hediye ediliyor. Özellikle davranış problemi olan öğrencilerin davranışlarının düzelmesine, psikolojik ve sosyolojik gelişimlerine büyük katkısının olduğunu gözlemlenen bu projenin çok faydalı olduğunu düşünülüyor.


Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 15:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234