Tire Emekli Dayanışma Meclisi Basın açıklaması

Tire Emekli Dayanışma Meclisi, Tire Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı

Tire Emekli Dayanışma Meclisi Basın açıklaması
banner267

HABER: DİLEK AYVALI

Basın açıklamasını Eyüp Aksoy okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “12 milyonu aşan nüfuslarıyla emekliler bu ülkenin en önemli kesimini oluşturmaktadır. İster kamuda ister özel sektörde ister kendi işinde olsun en güzel çağlarını bu toprakların kalkınması için veren emekliler toplumun en saygın kesimi olması gerekirken üzülerek belirtmek isteriz ki maalesef en çok horlanan, görmezden gelinen kesimi oldu. Bu gerçeklik elbette kendiliğinden oluşmadı. Tam tersine emekliler her zaman mevcut iktidarların kendi politik kulvarında potansiyel oy deposu olmaktan öteye gidemedi. Özellikle AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana özellikle ekonomik olarak yaşanılan sorunların artması yoksulluğu politik bir tercih olarak kullanıp sonrasında emeklilere üç beş kuruş verip böbürlenmesi ve buradan oy devşirmesi bilindik bir oyunun en ucuz sahnesi olarak yıllardan beri oynanmakta. Biz bu oyunu biliyoruz. Emekliler en çok bu iktidar döneminde zorlanmışlar ve zorlanmaya devam ediyor. Örneğin; emekli aylıkların hesaplama artırma ve güncelleme katsayısı daha önceleri milli gelir artışının yüzde yüzü hesaba katılırken bu iktidar zamanında çıkarılan 5510 sayılı kanunla birlikte emekli aylıkların hesaplama artırma ve güncelleme katsayısı indirilerek %30'lara çekilmiştir. Bu durum beraberinde maaşlarımızın düşük olmasının en büyük nedenlerinden biridir.

TÜİK verilerine göre yüzde 26,gerçek anlamda yüzde 50'lere varan enflasyon cebimize üç beş kuruşu çoktan eritti. Anadolu topraklarının en verimli yerlerinden biri olan Küçük Menderes Ovası'nın tam ortasında bulunan ilçemiz tarım ürünleri bakımından çok zengin olsa da çarşı,pazarda haftalık masrafımızı alamaz, çocuklarımıza, torunlarımıza harçlık veremez olduk. Üç tane patatesin üç lira olduğu ve yiğidin kuru soğana muhtaç olduğu dönemleri yaşar olduk. İçtiğimiz sudan boğazımıza giren bir lokma ekmeğe kadar ödediğimiz vergiler yetmiyormuş gibi bir de doğalgaz ve elektriğe yapılan yüzde 50 zam belimizi büker oldu. Havaların soğuması ile birlikte önümüzdeki aylar için ödeyeceğimiz elektrik ve doğalgaz faturaları bizleri kara kara düşündürür oldu. Tüm bu yaşadıklarımız yetmiyor gibi bizlerden tasarruf yapmamız, krizin bedellerini ödememiz isteniyor. Baştan söyleyelim bu krizi biz yaratmadık bedelini de biz ödemeyeceğiz. Bu krizi yaratanlar kendi maaşlarına yüzde 26 zam yapanlardır. Bu krizi yaratanlar ihtiyaç olmadığı halde 500 milyon dolara uçak alanlardır. Dolayısıyla bu krizin sorumluları da onlardır.bBuradan iktidarı uyarıyoruz. Emeklinin sesini duyun. Maaşlarımıza hedeflenen oranda değil yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alarak zam yapılmalıdır. Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar geri alınmalı, söz konusu temel ihtiyaçlara zam yapılmamalıdır. Emeklilerin üzerindeki vergi yükü derhal kaldırılmalıdır.

Başta belirttiğimiz gibi en güzel çağlarımız bu ülkenin gelişmesi ve çocuklarımıza, torunlarımıza daha güzel bir vatan bırakmak için geçti.İşimizden emekli olduk ama haklar ve özgürlükler mücadelesinden asla emekli olmadık olmayacağız da.İşte bu amaçla kurulan ve kısa adı TEMDAM olan Tire Emekli Dayanışma Meclisi kendi gücü oranında yaşadığı her türden sorunu dile getirmeyi mümkünse çözmeyi kendine amaç edinmiştir. Gücümüz oranında,bulunduğumuz ilçede birlikte yol yürüdüğümüz dostlarımızın yaşam koşullarını bilip her kişinin ailesi,derdi-tasası,hastalığı,maddi koşullarını mümkün olduğu kadar tespit ederek bunları insan temelli arkadaşlık, yoldaşlık hukuku içinde çözmeye çalışacağız. Bu çabamızda şimdi olduğu gibi siz değerli dostlarımızı yanımızda görmek istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 17:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214