“Süt izninde kesinti yapılmamalı”

Sağlık Sen 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, süt izni kullanan sağlık personeli annelerin döner sermayelerinde kesinti yapılarak mağdur edildiklerini söyledi.

“Süt izninde kesinti yapılmamalı”

HABER:BSHA
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun sağlık personelinin kullandığı ‘süt izinlerini’ çalışılmayan gün olarak tanımlaması nedeniyle süt izni kullanan sağlık personelinin maddi kayıp yaşadığını dile getiren Başkan Yıldırım, “Süt izni annenin en öncelikle ve doğal hakkıdır. Yavrusunu emzirmek için izin alan sağlık çalışanı annelerimiz, ne yazık ki Kamu Hastaneler Kurumu tarafından izinli sayılmamaktadır. Bu yanlış uygulama nedeniyle süt izninde oldukları süreler, sağlık personeli annelerimizin ek ödemelerinden kesilmektedir.  Kutsal bir görev için izin alan annelerimizin mağdur edilmesinin önüne geçilmesi için bir an önce yasal düzenleme yapılmalıdır. Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şubesi olarak bu konunun çözüme kavuşuncaya kadar takipçisi olacağız” dedi.
“Süt izni çalışılmayan gün olarak kabul edildi”
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından bir kamu hastaneler birliğine gönderilen yazıda ‘süt izni’ konulu yazışmada, sağlık personelinin kullandığı süt izinlerinin ‘çalışılmayan gün’ olarak değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.  Yazıda, şu ifadelere yer verildi ; “Mezkur Ek Ödeme yönetmeliği hükümlerinden de açıkça anlaşılacağı üzere, performansa dayalı ek ödeme personelin sağlık tesisine fiilen katkı sağladığı sürece verilmekte olup, ek ödemenin hesaplanma förmülünde ‘aktif çalışma gün katsayısı’ doğrudan etkili olmaktadır. Yukarıda yer alan mevzuat hükümleri değerlendirildiğinde, ilgili kanunda ‘mazeret izni’ olarak düzenlenmiş olan süt izninde geçirilen sürelerin çalışılmış olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Bu bağlamda, söz konusu personelin ilgili ek ödeme döneminde kullandığı süt izinlerinin saat olarak toplanması ve toplanan bu sürelerin güne dönüştürülerek aktif çalışılan gün katsayısı hesabında ‘çalışılmayan gün’ olarak değerlendirilmesi gerekmektedir”

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2017, 10:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234