Öğrenci koçları ders başarısını artırıyor

Liderlik Okulu Kurucusu ve Kişisel Gelişim Mentoru Erkut Ergenç, öğrenci koçlarının ders başarısını arttırdığını söyledi.

Öğrenci koçları ders başarısını artırıyor

HABER:BSHA
Meslek Yeterlik Kurumu tarafından 2013 senesinde Resmi Gazete’de yayınlanarak bir meslek olarak tanınan koçluğun Türkiye’de son yılların en popüler meslekleri arasında yer aldığını belirten Ergenç, “Öğrenci koçları da öğrencilerin geleceklerini şekillendirme de günümüzde önemli bir rol oynamaya başladı. Öğrenci Koçunun öncelikli görevi öğrencinin kendi başına karar verme yeteneğini geliştirmektir. Öğrenci koçu öğrenciye doğru soruları sorarak çeşitli uyarımları gerçekleştirir. Bu sayede öğrenciyi analiz eden koç öğrencinin hangi öğrenme yöntemlerine açık olduğunu tespit eder ve öğrencinin ders çalışma alışkanlıklarını yeniden düzenler” dedi.
Öğrenci koçu hedeflerin mimarıdır
Öğrenci koçu, öğrenciler hedeflerini belirlerken, çeşitli koçluk araçlarını kullanarak, öğrencinin kendisine uygun bir hedef belirlemesinde ona profesyonel destek oluşturduğunu anlatan Liderlik Okulu Kurucusu Ergenç, “Öğrencinin hedefleri doğrultusunda motivasyonu koordine eder. Öğrenci koçu denetleyici ve düzenleyicidir. Öğrenci koçu planlama aşamasında öğrencinin yanında olurken bu planların uygulanması noktasında onu denetleyen kişi olarak karşımıza çıkar. Öğrenmeyi öğreten kişi olarak bu süreçte eksikliklerin giderilmesine yardımcı olarak düzenleyici görev üstlenmektedir” diye konuştu. .
Yetkili ve eğitimli öğrenci koçları seçilmeli
Öğrenci koçunun bir psikolog olmadığının altını çizen Ergenç, şöyle devam etti, “Öğrenci koçu öğrencinin çeşitli psikolojik süreçlerini gözlemlerken bu konuda tedaviye yönelik bir uygulamada bulunamaz. Öğrenciyi gözlemleyerek eksikliklerin giderilmesi için aile ve ilgili alanda bir profesyonelle iletişim kuracaktır. Öğrenciler tarafından yetkili ve eğitimli öğrenci koçları tercih edilmelidir. Son olarak, konunun popüler olması nedeniyle aileleri yetkisiz öğrenci koçları konusunda uyaran Ergenç, öğrenci koçlarının uluslararası sertifika sahibi ve alanında iyi bir eğitim almış kişiler tarafından verilmesi gerekliliği konusunda uyardı”

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 09:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234