ÖDEMİŞ’TEKİ YANGIN TATBİKATI GERÇEĞİNİ ARATMADI

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı tarafından 2022'nin 'Tatbikat Yılı' olarak ilan edilmesi dolayısıyla, Ödemiş Kaymakamlığı ve AFAD yetkilileri tarafından Ödemiş’in 4 farklı noktasında Deprem, Yangın tatbikatı yapıldı.

HABER:SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Ödemiş Kaymakamlığı ve Ödemiş AFAD yetkilileri tarafından 4 ayrı noktada hazırlanan senaryo gereği, bugün saat 11.00'deki Deprem tatbikatında Ödemiş Kaymakamlığında çalışan personellerin Afad yetkilileri ve 112 sağlık ekipleri tarafından kurtarılırken Kaymakamlık önünde 2 İtfaiye ve 2 tanede ambulans ekipleri gelirken, binanın boşaltılması sonrası itfaiye ve AFAD ekipleri deprem sonrası binaya girerek deprem sonrası binada mahsur kalanları kurtarma çalışması başlattı ve binada mahsur kalanları 112 ve AFAD yetkilileri sedyeyle ambulansa taşıdılar.

AFAD yetkilisi, “ Sizinde bildiğiniz gibi ülkemiz bir afet bölgesi ve deprem bölgesinde yaşıyoruz. Depremde bir dolgu bir doğa olayı bu davranışlarımız ne kadar bilinçsiz olursa bu doğa olayının afete dönüşme ithimalı daha yüksek oluyor.  Bunu nasıl yapıyoruz. Binalarımızla ve davranış şekillerimizle yapıyoruz. Yaşayış tarzımızla yapıyoruz.  Bunu her alanda yapıyoruz. Böylece afetlere karşı da bir bilinç elde etmiş oluyoruz. Bir yapı problemimiz var. Yer üstü yapı problemimiz var. Evlerimizin sağlamlığı konusunda endişelerimiz var. Binalarımızın sağlamlığı konusunda endişelerimiz var. Bu endişelerle beraber bir taraftan hem işyerimizin hem çocuklarımızın okuduğu okullar hem de kamunu hizmet verdiği Emniyet binasında varınca ya kadar hayatın devam ettiği yer üstü yapılar var.  Acil durumlarda kamu binalarında özel sektörlerde özel binalarda profesyonel ekip gelinceye kadar acil durumlarda müdahil olabilecek arkadaşlarımız acil ekip durumu olarak belirlenmemişse bunlar maalesef birçok kamu kuruluşunda yok. Deprem sırasında yapılması gereken şey öncelikle bulundunuz yerden çıkmaya çalışmak.  Çoğunlukla yapamadığımız ve ne yazık ki bizimde hayatını kaybeden vatandaşlarımız da yaşadığımız şey ise kaçış yolunda yakalanmaları insanlarımızın”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284