ÖDEMİŞ’TE YOLCU TAŞIMA 5 TL OLDU

Ödemiş’te şehir içi minibüs yolcu taşıma ücreti 5 TL oldu. Akaryakıta peş peşe gelen zamlar ile şoför esnafının zor günler geçirdiğini ifade eden Ödemiş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Tahir Silay’dan açıklama geldi.

HABER:GÜLÇİN KARGAOĞLU

Ödemiş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Tahir Silay, “Düşünecek halimiz kalmadı artık. Her gün ya gece ya sabah kalktığımızda zamlarla karşı karşıyayız. Son 3 ayda gelen zamlar esnafın belini büktü. Bununla ilgili arkadaşlarımız ve kooperatifler zam için müracaat ediyorlar ama her türlü fedakârlığı yine esnafımız veriyor. Onların 7-8 TL, 10 TL alması gereken yerleri yarı fiyatına yolcu taşıyor. Zam almaya kalktığımızda öncelikle bize yani odamıza müracaat ediliyor daha sonra biz esnaf birliğine müracaat ediyoruz. Esnaf birliği gerekli komisyonlarla görüştükten sonra uygun fiyatı İzmir Büyükşehir Belediyesine sunuyor. Sonucun geri dönüşü 2,5 ay sürüyor. Zaten 2,5 ayda fiyat geri gelesiye yeni zamlarla karşı karşıyayız. 2 yıldır zaten pandemiden çekmediğimiz kalmadı. Her şey düzeldi derken ekonomik savaş arkasından yeni bir savaş başladı. Evet, yeni zam gelecektir ama en azından devletimizin biz esnafa gerek nakliyeci gerek taşımacı esnafına ÖTV kaldıraraktan veya indirim yaparaktan ve bu indirim karşılığında aldığı kadar mazotun faturasını istedikten sonra tahmin ediyorum ki çözülebilir. Bunu büyüklerimiz daha iyi bilirler bizim düşüncemiz bu yönde. Bir örnek vereyim, 10 TL taşımamız gereken yolu şu anda arkadaşlarımızın istediği fiyat 5 TL belki halkımız için çok fazla ama ben halkımızdan biraz fedakârlık, biraz anlayış istiyorum. Lastik fiyatları  %200-300 arttı, sigortalar öylesine, şoför çalıştıran primleri ve maliyeti belli halkımızdan birazcık daha bize destek olmalarını bekliyoruz.

% 300’E YAKIN ZAM PERİŞAN ETTİ

“İhaleyi alan arkadaşlarımız ihaleyi aldığı tarihte yani ağustos ayında 6,58 TL’di mazot bugün ise 20 TL’ye dayandı. Bununla ilgili gerekli yerlerle yazışmaları yaptık. Birliğimize, Valiliğimize, Kaymakamlığımıza ve Milli Eğitim Bakanlığına bununla ilgili çalışma yapacaklarını söylediler ama en son gelen genelgeye göre doğrudan temin yapılan ihalelerde ücret ödenemeyeceği açıklandı. Biz yine yılmadan bazı milletvekilleriyle görüştük. Bunlar için dosya hazırlayıp tekrardan mecliste gündeme getirmek için çaba sarf edeceğiz. Öğrencileri götüren arkadaşlarımızın hepsi kendi cebinden masraf ediyorlar. Yani hiçbir şekilde kazançları yok yani neden % 300’e yakın zam şu anda onları perişan etti. İhaleden de çekilemiyorlar çünkü bir daha ihaleye giremeyecekler. Burada da sıkıntımız var büyüklerimizden yardım bekliyoruz.” Dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284