ÖDEMİŞLİ GAZİLERİN GURUR GÜNÜ

Ödemiş’te 150 Gaziye Madalya verildi

ÖDEMİŞLİ GAZİLERİN GURUR GÜNÜ

 HABER: SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

1974 yılında Kıbrıs’ta yapılan barış Harekatı sonrası gazilik unvanı alan gazilerin kahramanlıkların nişanesi olan Milli mücadele madalyaları 45 Yıl sonra verildi. Ödemiş Belediyesi Düğün ve Kongre merkezinde yapılan törene Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hüsnü Korkmaz, Ödemiş Belediye Başkan Yardımcıları Özay Kaptan, Feridun Azeroğlu, Ödemiş ilçe Tarım müdürü İbrahim Altıntaş, Ödemiş Müftüsü Şevki Kesici ve gaziler ile aileleri katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal marşından sonra Kaymakam Kasım Fikret Dayıoğlu özetle şöyle konuştu, “inşallah bu madalyalarla sizler ömrünüzün sonuna kadar şerefle taşırsınız. Sizlerden sonrada evlatlarınız şerefle bunları taşırlar. Bunlar küçük materyallar olmakla birlikte manevi değeri çok büyüktür. Benim dedem de kurtuluş savaşı gazisidir. Ama kurtuluş savaşı gazilerine en büyük erkek çocuğa verilen bir madalya var. Ailenin bütün üyeleri bize niye verilmedi diye veryansın ederler. Madalyaların fotoğrafları bize yeter çünkü nesillere anlatılması gereken olaylar bunlardır madalyalarınız hepinize ve ailelerinize hayırlı olsun bu güzel günde sizler ve bizler için bir sevinç vesilesidir. Hepinize 45 yıl önce vermiş olduğunuz onurlu mücadeleden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ödemiş Şube Başkanı Selahattin Aktaşoğlu şöyle konuştu, “K.K.T.C tarafından bizi tevcih edilen Madalyamızı bizlere 45yıl sonra Kıbrıs’ın vermesi bizleri onurlandırdı ve gururlandırdı. Daha öncede 75 gazimize madalyalarını vermiştik. Bugün burada yapılan törenle 150 gazimizi madalyalarını verdik. Bundan dolayı mutlu ve gururluyum. Aynı şeyin Türkiye Cumhuriyetinden de tevcih madalyasının verilmesini bekliyoruz.”

Daha sonra salona gelen 149 gaziye madalyaları protokol üyeleri tarafından dağıtıldı. Bu arada gelemeyen, hasta olan 8 gazinin madalyalarını dernek başkanı Selahattin Aktaşoğlu teker teker evlerine giderek verdi. madalyaları gelmeyen 3 gazinin madalyası için dernek başkanı Selahattin Aktaşoğlu’nun İzmir’e giderek madalyaları getireceği öğrenildi.

Tören sonrası gazetemize özel açıklamalarda bulunan Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Özay Kaptan, “Kıbrıs’ta soydaşlarımızın yaşadığı soykırıma son vermek ve soydaşlarımızı özgürlük ve bağımsızlıklarına kavuşturmak için Türkiye Cumhuriyeti'nin düzenlediği barış harekatında canlarını feda ederek aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bağımsızlığına kavuştu.

Tarih boyunca Türk Milleti'nin egemenliğine, hür yaşama iradesi ve siyasi bağımsızlığa karşı yönelen hareketlere ve tehditlere karşı verdiği yanıtların bir örneği de Kıbrıs Barış Harekatı'dır. Ödemiş'ten de büyüklerimiz bu fedakarca mücadelenin uğruna canlarını ortaya koydular. Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bir kadirşinaslık örneği ile değerli gazilerimize Milli Mücadele Madalyalarını sundu. Bizler de değerli büyüklerimize bu madalyaların takdim töreninde bu onuru hep birlikte yaşadık.

Gazilik mertebesine ulaşmış büyüklerimize bir kez daha minnetlerimizi sunuyoruz. Vatanımız uğruna şehit olan kahramanlarımızı ve ebediyete göç etmiş gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234