Ödemiş Adliyesinde avukatlardan oturma eylemi

İzmir Barosu üyesi Ödemişli bazı avukatlar Ödemiş Adliyesinde oturma eylemi yaptı, tasarıyı protesto etti.

Ödemiş Adliyesinde avukatlardan oturma eylemi
banner267

Her ilde birden fazla baro kurulmasının yolunu açacak teklifin TBMM’ye sunulduğu gün protestolar da durmadı. Yasa teklifini protesto için Ödemişli bazı avukatlar Ödemiş Adliye binası içerisinde oturma eylemi yaptı.

Oturma eyleminden önce konuşan Ödemiş Baro Temsilcisi Mine Donduran Erçetin, , baroların üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü savundukları için iktidarın rahatsız olduğunu söyledi.

Adliye önünde avukatlar adına Avukat Engin Erkal "Savunmadan hiç hazzetmediniz, biliyoruz. İlk fırsatta kapılarınızı ayırdınız, Sonra susturmaya çalıştınız. Olmayınca, duruşma salonlarından atmaya; Olmayınca, tutuklamaya; Olmayınca, hastanelere göndermeye çalıştınız avukatlığı hastalık derecesinde sahipleniyorlar diye. Olmayınca, hukuksuz yargılamalarla on yıllarca ceza vermek yolunu seçtiniz. Şimdi de teslim alamadığınız baroları parçalayarak, cübbelerimize ilik açmaya, düğme dikmeye çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki, yargının son ayağı da iktidara bağlansın. İstiyorsunuz ki, herkes sussun. İstiyorsunuz ki, bu karanlık böyle sürsün. Sizden öncekilere de söylemiştik duruşma salonlarında; Şimdi size de aynı şeyleri söylüyoruz: Bu projenin eski sahiplerinin yakalandıklarında ilk sözlerinin “avukatımı istiyorum” olduğunu hiç hatırınızdan çıkarmayın. Unutmayın;  tarih aydınlık için, umut için, insanlık için mücadele edenleri, umudu savunanları yazar. "bu barolar artık çok oldu” diyorsunuz ya; Siz yargıyı bağımlı kıldıkça, hukuku yok saydıkça, adaleti unuttukça, insan haklarını ayaklar altına almaya devam ettikçe;  biz de “çok” olmaya devam edeceğiz. Siz çocuk istismarına, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, doğanın talan edilmesine sessiz kaldıkça; biz barolar da “çok” olmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin baro başkanlarının adalet adımlarına çelme takmaya çalıştığınızda da “çok” olmaya devam edeceğiz. Baroları bölmeye, susturmaya yönelik tasarı yasalaşırsa, “daha çok” olmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu ülkede avukatlar var: Aydınlığı onlar temsil ediyor. Özgürlüğü onlar, hukuk devleti ve demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor.  Onlar; bütün baskılara, tehditlere, gözdağlarına, yargılamalara rağmen susmayanlar, güce biat etmeyenler, vazgeçmeyenler, özgürlükler için bedel ödeyenler. Ne yurttaşın sesinin kısılmasına izin verecekler,  Ne de karanlığınızın sürgit devam etmesine. Savunmaya dokunma” bildirisini okudu.

Daha sonra avukatlar Ödemiş Adliyesi içerisinde oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214