MEB son dakika duyurdu: Sınavlar iptal mi?

Koronavirüs kapsamında alınan kararlar doğrultusunda her alana yeni kısıtlamalar getirildi.

MEB son dakika duyurdu: Sınavlar iptal mi?
banner267

Mevcut koşulda ara tatilde olan öğrenciler için ara tatilden sonra uzaktan eğitim süreci başlayacak. Peki, sınavlar nasıl yapılacak? Sınavlar iptal mi? Yüz yüze sınavlar ertelendi mi? Tüm detaylar haberimizde..

Ara tatil öncesi kısmi olarak yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler için koronavirüs kısıtlamaları kapsamında yeniden uzaktan eğitim kararı alındı. Ara tatil sonrasında öğrenciler eğitimlerine online olarak devam edecek. Bu kapsamda sınavlar nasıl olacak? MEB açıklama yaptı mı? Yüz yüze sınavlar ertelendi mi? İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı koronavirüs tedbirleri genelgesi sonrası MEB de okullardaki eğitime yönelik açıklamada bulundu. İşte son açıklamalar..

Koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları da dahil olmak üzere bir dizi sıkı önlem, İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlara duyuruldu. Süreçten en çok etkilenen öğrenciler ise sınavların nasıl yapılacağını araştırıyor. Bir süre önce aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçen binlerce öğrenci, uzaktan eğitimle de dönemi tamamlamıştı. Öğrenciler ara tatilden sonra uzaktan eğitime devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, uzaktan eğitim sürecine ilişkin detaylı bilgilendirme daha sonra yapılacak.

Okul sınavları iptal mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavlara dair henüz açıklama yapmasa da, eğitimlerin online olarak gerçekleştirileceğini bildirdi. MEB açıklamasında; ''Koronavirüs ile mücadelede alınan ek tedbirler gereği, resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecek. Uzaktan eğitim sürecine ilişkin detaylı bilgilendirme ayrıca yapılacak.'' ifadelerine yer verdi. Kısıtlamaların yeniden gündeme gelmesiyle ÖSYM'den sınavların nasıl yapılacağına dair henüz bir açıklama gelmedi.

Yüz yüze sınavlar ertelendi mi?

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan daha önce alınan karara göre, online ve yüz yüze olarak gerçekleştirilen eğitim öğretim döneminde sınavların yüz yüze yapılacağı bildirilmişti. Ancak, alınan yeni tedbirler çerçevesinde sınavların online yapılması bekleniyor.

-MEB: "20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitimle devam edeceğiz"

-Bakan Selçuk: "31 Aralık'a kadar yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacak, sınavlarla ilgili planlama salgının seyrine göre gerçekleştirilecek. Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından sorumlu olacak. Merkezi sınavlara hazırlanan öğrenciler için sınav müfredatının uzaktan eğitime uyumlu hale getirilmesiyle ilgili çalışmalar sürmektedir."

Anadolu Üniversitesi sınavları nasıl yapacak?

Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim sistemi, örgün ve uzaktan eğitimde güz yarıyılı dönem sonu sınavlarının çevrim içi olarak yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

Anadolu Üniversitesi, koronavirüs pandemisi nedeniyle sınavlarla ilgili yeni bir karar alındığını açıkladı. Üniversitenin internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, “Açıköğretim sistemi, örgün ve uzaktan eğitimde güz yarıyılı dönem sonu sınavları çevrim içi yapılacak. Covid-19 pandemisi nedeniyle Anadolu Üniversitesi Senatosu öğrencilerin sağlığını riske atmamak amacıyla, 2020-2021 Güz dönemi dönem sonu sınavlarının da çevrim içi olarak yapılmasına karar verdi. Sınav uygulamasına ilişkin detaylar daha sonra anadolu.edu.tr ve üniversite sosyal medya hesaplarında açıklanacaktır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 10:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214