“MADEN OCAĞINA HAYIR”

Ödemiş’in Çamyayla Mahallesinde Altıntaş 1 Madencilik tarafından yapılması planlanan maden ocağı için Ödemiş KOZADER ve Ödemiş Kent Konseyi tarafından Çamyayla mahallesinde maden ocağına hayır toplantısı düzenlendi.

ÖDEMİŞ KENT KONSEYİ, “İTİRAZ DİLEKÇEMİZİ HEM KOZA’DER HEM KENT KONSEYİ HEM DE İLGİLİ DİYALOGLARI KURARAK BU BÖLGE MADENİN KURULMAMASI İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ YAPTIK”

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, "Burada bulunmamızın nedeni Altıntaş 1 madencilik Ltd.Şti’nin Çamyayla mahallemizden 680 Çobanlar köyümüze 4 Km mesafede açmak istediği mermer ocağı tesisi ile ilgili yeraltı zenginliklerimizin madenlerimizin açılmasına karşı değiliz. Milli değerlerimizin ekonomiye kazandırılmasına karşı değiliz. Ama bunu yaparken, doğaya, insana, kültüre, su kaynaklarına, tarıma zarar veriliyorsa sonuna kadar karşısındayız. Burada yapılmak istenen şeyde o bir şekilde özel firma çalıştıracak ama bu bölgeye has doğa güzellikleri cennet güzellikleri kaybolacak, tarımda insan yaşamın da ve yeraltı zenginliklerimiz Ödemişimizin ana kaynağı olan su havzalarına da zarar vereceği için tarımsal ürünler dünyanın belki en güzel tarımsal ürünleri üretiliyor burada ve bu ürünlere zarar vereceği için Sivil toplum kuruluşu olarak bu projenin sonuna kadar karşısında durduk.  Bu projenin olmaması için farklı destek veren kurumlarla beraber bu halkı bilgilendirme toplantısını yaptırmadık. Bölgemiz için olumlu bir şey en azından yanlış bir şeyin önüne geçmiş olduk. Bütün Köy halkımız, Ödemişten gelen Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlarımız burada net bir şekilde ifade ettik. Çamyayla’da maden istemiyoruz. Türkiye’nin enerji ve maden haritası güncellenmeli yani bir süzgeçten geçirilerek buraya gelmesi lazım. Yapılacak şeylerin ÇED raporu başlamadan önceden bir süzgeç olması lazım o süzgeçten geçemeyenler gelmemesi lazım, tarım havzalarına, kültür tabiatlarına, su havzalarına, yerleşim birimlerine, koruma alanlarına, özel koruma bölgelerine ve yakınına çevreye zarar verecek tesisler yapılamaz bugünkü geçmiş 5 yıldaki belirlenen Türkiye’nin enerji ve maden haritası maalesef yanlışlarla doludur. Ve neredeyse tamamına yakını bu bahsettiğimiz alanlardan geçmektedir. Onun için bu işin bürokratik olarak ve tabii ki öncelikle siyasi olarak tekrar güncellenmesi gerekiyor. Ama tabii başvuru yapabilirler. Başvuru yaptıktan sonra bürokratik bir süreç var. Biz burada devreye girdik. Bunun yanlış olduğunu ilgili makamlar devletin bizi temsil eden makamlarımıza itiraz dilekçemizi hem KOZA’DER hem Kent Konseyi hem de ilgili diyalogları kurarak bu bölge madenin kurulmaması için elimizden gelen gayreti yaptık. İyi de bir sonuç oldu hayırlı olsun. İnşallah bu doğal dengeyi bozulmadan Ödemiş’in yaylalarına nasıl ovalar korunuyorsa koruma altındaysa yaylalarında önümüzdeki dönemde daha geniş mastır planlı bir yapıyla kökten çözüm getirecek çalışmalar yapacağız. Hayırlı olsun mutluyum. Böyle bir sonuç olduğu için” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021, 13:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214