Küçükmenderes ovasının kurtuluşu yer altı barajlarında

Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, yer altı su kaynaklarının beslenip zenginleşmesi için Eğridere çayı üzerinde kurulan yer altı barajının iyi bir örnek olduğunu belirterek “İklim değişikliği ile mücadelede etkili bir yöntem. Sayıları arttırılmalı” dedi.

Küçükmenderes ovasının kurtuluşu yer altı barajlarında

HABER:DİLEK AYVALI

Tarım ve hayvancılığın can damarı Küçükmenderes ovasında, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği, su ve su rezervlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, yer altı su kaynaklarının beslenip zenginleşmesi için DSİ tarafından Eğridere çayı üzerinde kurulan yer altı barajının iyi bir örnek olduğunu belirterek “İklim değişikliği ile mücadelede etkili bir yöntem. Küçükmenderes ovasını yer altı barajları kurtaracak. Sayıları arttırılmalı” dedi.

YER ALTI SULARI TÜKENMEYECEK

Tarımsal sulamada kullanılan suyun günümüzde altın kadar kıymetli olduğunu kaydeden İbişoğlu, “Küçükmenderes ovası yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik bir alana sahip. Tarım ve hayvancılık bölge ekonomisinin can damarı. Binlerce sondaj kuyusu yıllardır artan kapasiteyle çalışıyor. Damla sulama yerine uygulanan vahşi sulama en büyük sorunlarımız arasında. Su her geçen gün dada da derine iniyor. Kuyular hızla kuruyor. Alarm çanları güçlü şekilde çalmaya başladı. DSİ’nin, Türkiye genelinde 100, İzmir genelinde 16 yer altı baraj projesi mevcut. Bunlardan ilki ise Tire’de Eğridere çayı üzerinde başarıyla uygulandı.  93 bin metrekare bir alanda yaklaşık 550 bin metreküp suyun yeraltına süzülmesi sağlanıyor. Yapılan incelemelerde çevredeki kuyularda su seviyesinin yükseldiği gözlemlendi. Maliyet ve verimlilik açısından havzamızda yer altı barajlarının sayısı arttırılmalı. Yeni göletler inşa edilmeli” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214