Köy Merkezine Fosseptik çukur açılmasına tepki

Ertuğrul Mahallesinde köyün merkezi yerine fosseptik çukuru açılmasına köy halkı tepki gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makinaları çalışma yapamadı.

Köy Merkezine Fosseptik çukur açılmasına tepki
banner267

Ödemiş İlçesine bağlı Ertuğrul Mahallesinde toplanan köy sakinleri İzmir Büyükşehir Belediyesinin  Foseptik çukuru açma çalışmaları konusunda daha önceden gösterilen yerin dışında yerleşim merkezine yakın üretimin olduğu mevkii de çalışma yapılmasına tepkilerini gösterdiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin daha önceden belirlenen yerin dışında yerleşim merkezine Fosseptik açma girişiminde bulunduğunu ifade eden Ertuğrul Mahallesi Muhtarı Fethi Ceyhan, “ Daha önceden  mahallemize yapılması planlanan fosseptik çukuru alanı farklı bir yerdi. Büyükşehir Belediyesi a-tarafından fosseptik açma çalışması başlayınca gördük ki merkezde bir alan kazılıyor. Ve izin vermedik. Burada o kadar insan üretim yapıyorlar.  Belediye burada madem çalışma yapacaksa bizim haberimiz olmalıydı. Durumu çalışma yapacak olan İş makinası gelince öğrendik”  dedi.

Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Öncel “ Büyükşehir’in burada yaptığı çok büyük bir yanlıştır.”

Ödemiş Belediyesi Ak Partili Meclis  Üyesi Öncel, “ Geçtiğimiz ayda  gerçekleşen   Ödemiş Belediyesi Meclis birleşiminde meclis gündeminin  6. maddesi olarak Ertuğrul Mahallesinde  yapılacak olan fosseptik çukuru yapılması konusunda  Başkan  Mehmet  Eriş  yeri tekrar  farklı bir yere alındığı konusunda  köy halkıyla görüştüğünü   toplantı da bizzat söylemişti. Ama gördük ki durum böyle değil.  Ve köy Muhtarı Ceyhan ve köy halkıyla açık olarak yerinde görüştüğümüzde durumun hiç de Başkan Eriş’in söylediği gibi olmadığını gördük.”

 Ak Partili  Meclis Üyesi Öncel “ Burada  Başkan  Eriş Bizleri Meclis Toplantısında Yanılttı”

Öncel, “17-18 ay önce fosseptik yapılacak yerin tespiti için, Ödemiş Belediyesine konu geldiğinde meclis tarafından imar komisyonuna sevk edildi. İmar komisyonu CHP’li, İYİ Partili ve AK Partili üyelerin oybirliğiyle buraya yerinde görülüp tespit etmemizin daha uygun olacağını düşündük. Arkadaşlarımızla geldik burasının gerçekten köye çok yakın olduğu için Ertuğrul Mahallesi sakinleri rahatsız olmasın diye bu tepenin arkasında hazineye ait bir yer tespit ettik. İmar komisyonu olarak bunu uygun gördük. Fakat her zamanki gibi İzsu müthiş bir hızla 14-15 ay sonra Ödemiş Belediyesine bu yerin olmayacağını beyan etti. Eski yeri geri istedi. Ödemiş meclisine tekrar bu konu geldiğinde ben mecliste konuşma yaptım. Buranın köylüleri burayı istemiyor. İmar komisyonu olarak yerinde tespitimiz burası dediğimde belediye başkanı Eriş,“ Biz köyün ileri gelenleriyle görüştük. Problem yok” diyerek hepsinin olurunu aldığını beyan etti. Bizde bu beyan üzerine tamam o zaman köylülerin isteği varsa bizim içinde bir problem yok dedik. Ama hiçbir köylünün muhtarda dâhil olmak üzere hiçbirinin haberi yok bizi yalan beyanla yanıltılar. Ben köylülerle beraberim. Köylülerin hakkını sonuna kadar savunacağım. Bu konunun tekrar gündeme geldiği 7 Eylül deki meclis toplantısındaki videoları izledim. Meclis gündeminin 6. Maddesini ben tekrar itiraz ettim. 3 metre kod farkı için bunun eski yerine alınması için köyün ileri gelenleri ve muhtarla bizzat görüştüğünü beyan ederek başkan bizi yanıltmıştır. Başkan  Eriş’i bizleri meclis toplantısında yanıltmasından dolayı  esefle kınıyorum” dedi.

Ertuğrul Mahallesi  Muhtar Azası  Feride Çetin “ Köyümüz de daha önceden belirlenen  yer yerine burada  köyümüzün en merkezi yerine  fosseptik çukuru açılmasını öğrenince  bütün köy halkı olarak adeta şok olduk. Burada  üretim yapılan alanda kalkıpta,  Büyükşehir Belediyesi  Foseptik çukuru açacak olursa  köyümüzde yediden  yetmişe  tüm sakinlerle birlikte karşı çıkarız. Şu anda  iş makinası geldi. Ama bizler izin vermedik. Bundan sonra asla izin vermeyeceğiz. Hangi mantıkla  burada  böyle bir şey yapmak son derece  yanlış  ve olumsuz bir tutumdur.  Bu yanlıştan en kısa sürede dönülmesini  bekliyoruz” dedi.

Köy Sakinlerinden  Adem Kulalı “Büyükşehir Belediyesi tarafından fosseptik çukurunun mezarlık  mevkiine hazine yerine  yapılması gerekirken bir anda köyün merkezi yerine İş makinalarının  geldiğini gördük.  Köyümüzde  fosseptik açılması konusunda  uzun bir süre önce  köyün merkezi mevkiisine uzak bir yere  yapılacağını duymuştuk. Köyümüze bir anda iş makinası gelerek üretimin yapıldığı yere  fosseptik çukuru açılacağını duyunca şok olduk. Hiçbir yerde böyle bir şey olamaz “ dedi.

Köy halkından  gelen yoğun tepkiler üzerine  Büyükşehir’in  İş makinası mahalleden ayrıldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214