Kestanedeki Dal Kanserine Rağmen Rekolte İyi

Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu, Beydağ’da yaşanan Kestane dal kanserine rağmen kestanede üretimin yüzleri güldürdüğünü söyledi.

Kestanedeki Dal Kanserine Rağmen Rekolte İyi
banner267

HABER: SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu, “Aralık ayı içerisinde Kestane satış fiyatımız 18 ile 22 Lira arasındaydı. Ancak sonra kestane fiyatları 15 Liraya kadar düşüş yaşadı. Bugün ise fiyatlar 14 ila 18 Lira arasında değişiyor. Ancak buna rağmen kestane üreticileri sıkıntı yaşamakta. Kestane üreticilerimiz kestaneyi peşin olarak satamıyor. Bunun da yaşanan ekonomik krizlere bağlı bir durum olduğunu düşünüyorum” dedi.

İçmesu konuşmasına şöyle devam etti, “Kestane sezon açılış fiyatımızda ve bir takım yaşanan sıkıntılarımıza rağmen üretiminde yüzde 40 oranında da bir artış söz konusu, Beydağ denince akla iki önemli ürün geliyor bunlardan biri incir diğeri ise kestanedir. Kestane üretiminde yaşanan dal kanseri hastalığına ve birçok üretim sorunlarına rağmen İtalya, Ortadoğu ülkelerine de İhracat sağlayabiliyoruz. Ve bu konuda üreticilerimizin üretimlerinde karlı çıktığına inanıyoruz. Sonraki dönemlerde de fiyatlarının daha da artmasını ve Kestane dal kanseri hastalıklarının da bir an önce çaresinin bulunmasını bekliyoruz. Bizler ne kadar üretim yaparsak o kadar Ülke ekonomisine katkı sağlayacağımızı inanıyoruz.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214