Kadın Cinayetler Raporu’nda dikkat çeken rakamlar

Medyaya yansıyan kadın cinayetlerin haritalama çalışmasına göre İzmir, Türkiye’de en fazla kadın cinayetinin işlendiği ikinci il oldu.

Kadın Cinayetler Raporu’nda dikkat çeken rakamlar

İzmir’in ilçeler bazında se Buca, en fazla kadın cinayetinin yaşandığı ilçe konumunda.

Medyaya Yansıyan Kadın Cinayetlerinin Haritalaması Araştırması, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde son 2010- 2020 yılları arasındaki kadın cinayetlerini derledi. Haritaya göre, en az 2 bin 534 kadın, erkekler tarafından öldürdü.

Kadıncinayetleri.org internet sitesinde açıklanan verilere göre, kadın cinayetleri son 10 yılda en az yüzde 25 arttı. Türkiye’de son 10 yılda öldürülen 2 bin 534 kadının bin 113’ünün faili eşiydi. 258 kadın cinayetinde fail, erkek arkadaş, 176 kadın cinayetinde ise fail eski eşti. 82 kadın cinayetinde ise fail, eski erkek arkadaş oldu.

BUCA, KONAK, KARABAĞLAR İLK SIRALARDA

Çalışmaya göre kadın cinayetleri en fazla İstanbul’da yaşanırken, İzmir ikinci sırada yer aldı. İzmir’de son 10 yılda 176 kadın erkekler tarafından öldürüldü. İlçeler bazındaki sıralamada en fazla ölüm Buca’da gerçekleşti. Buca’da sonra en fazla ölümlerin yaşandığı ilçeler arasında Konak (22) ve Karabağlar (22) bulunuyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284