İzmir Büyükşehir'den üreticiyi sevindiren anlaşma

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş'teki Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'yle 13 milyon liralık fidan, ağaç, yoğurt, ayran ve zeytinyağı alım sözleşmesi imzaladı.

İzmir Büyükşehir'den üreticiyi sevindiren anlaşma

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Üretim artışı sağladık. Şimdi bu ürünlerin pazarlanması, standart boyda paketlenmesi ve soğuk havada korunması için çalışıyoruz" dedi.
Kooperatifler ve birlikler aracılığıyla yaptığı alımlarla tarıma 290 milyon liralık destek verdiği açıklanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'yle ağaç, fidan, yoğurt, ayran ve zeytinyağı alımını kapsayan yeni alım sözleşmesiyle bölgedeki üreticinin yüzünü güldürdü. Söz konusu ürünlerden bu yıl için yaklaşık 13 milyon liralık alım yapılacağı belirtildi. 
Küresel ısınma ve çevre kirliliğiyle birlikte önemini giderek artıran gıda güvenliği ve sağlıklı tarımsal üretim konusunun öncelikleri arasında yer aldığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, 9-10 yıllık yoğun bir çabayla İzmir'de tarımı belli bir noktaya getirdiklerini ve üretimi artırdıklarını kaydedip, şunları söyledi,
"Ben de sizler gibi çiftçilikten gelen bir kardeşinizim. Tozun zararını, pazarlama sorunlarını, tarlada kalan ürünün ne demek olduğunu iyi bilirim. Evet, üründe artış ve verimliliği önemli ölçüde tamamladık ama şimdi de pazarlama, boylama ve paketleme sorunlarının çözülmesi ortaya çıktı. Ürünün saklanabilmesi için soğuk hava depoları lazım oldu. Koyuna keçiye, arılı-arısız kovana gerek oldu. Balın paketlemesi için tesise ihtiyaç oldu. Şimdi bunları halletmeye çalışıyoruz."
Yasal çerçevede kalmak kaydıyla, tarımın kalkınması için hiçbir kısıtlamada bulunmayacağını belirten Kocaoğlu, "Ama kalkınma sadece tarımla olmuyor. Sanayiyle, ticaretle, lojistikle, hizmet sektörüyle, turizmle, eğitim kalitesiyle, teknoparkların artmasıyla, hep birlikte oluyor. Bunların hepsinin sağlam zemine oturabilmesi için de önce çevre yatımlarının hızlı biçimde tamamlanması gerekiyor. Çeşmenizden içilecek kalitede, sağlıklı su akacak örneğin. İzmir'de böyle. Toprağımızı, suyumu, havamızı temiz tutmak için pek çok projeyi aynı anda yürütüyoruz. Biz bu işi başaracağız. İşin varsa, çalışıyor ve üretiyorsan bir amacın vardır; senden kötülük gelmez" diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, konuşmasının sonunda bir kez daha birlik beraberlik çağrısı yaptı.

"Atamız'ın yolundayız"
Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi ise hem kaliteli ve sağlıklı hem de standart ve virüsten ari üretim yaparak iç ve dış pazarda sattıklarını, istihdamı artırdıklarını ve köyden kente göçü önlediklerini belirterek, "Biz bütün bunları İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde gerçekleştirdik. Gücümüzü Atamız'ın yolundan ve Büyükşehir Belediyesi'nin desteklerinden alıyoruz" diye konuştu.
Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarıma desteklerini bizzat takip ediyorum. Ne zaman Bademli Kooperatifi'nin adı geçse göğsüm kabarıyor. Seneye 50. yılını kutlayacak böyle bir kooperatifin olduğu ilçede görev yapmaktan gurur duyuyorum" dedi.
Ödemiş Belediye Başkanı AK partili Mahmut Badem, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 9 yıldır sürdürdüğü tarım destekleri çerçevesinde 10'dan fazla kooperatife el uzattığını hatırlatarak, "Bu çalışmaları çok önemsiyor ve teşekkür ediyoruz" dedi.

Üreticinin yüzü gülecek
Yerli üreticinin desteklenmesi amacıyla kooperatifler ve birliklerle anlaşmalar yapan, ülkede 'sözleşmeli üretim' modelini uygulayan ilk yerel yönetim olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 2007 yılından bugüne fidan, mevsimlik çiçek, zeytinyağı, süt, yoğurt, peynir, bal ve patates gibi ihtiyaçlarını kooperatiflerden sağlayarak yerli üreticiye 290 milyon TL katkıda bulunduğu açıklandı. 
Büyükşehir Belediyesi, Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne de süreç içinde toplam 67 milyon liralık alım desteği verdi. İmzalanan yeni sözleşmeyle Büyükşehir Belediyesi Tarım Dairesi Başkanlığı; armut, dut, kayısı, şeftali, incir, gemlik zeytini, ayvalık zeytini ayva, elma, kiraz, vişne, kestane, badem, erik, nar, ceviz, asma fidanı türlerinde olmak üzere 6 milyon liralık maliyetle yaklaşık 600 bin adet fidan daha alacak. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2 milyon 270 bin liralık zeytinyağı, yoğurt ve ayran, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı da 4.6 milyon liralık 7176 adet ağaç ve 15 bin çalı bitkisi alacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2017, 16:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234