“Hastanelerde çalışan ve hasta güvenliği sağlanmalı”

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, kamu hastanelerinde görevli işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarına ödenen ek ödemenin geri talep edilmesinin mağduriyetlere yol açtığını söyledi.

“Hastanelerde çalışan ve hasta güvenliği sağlanmalı”

HABER:BSHA
Çalışan, hasta ve refakatçi güvenliği açısından bu birimlerin çok önemli olduğunu belirten Demircan, “Hastanelerimizin iş sağlığı açısından güvenli olması için işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarına ihtiyacımız var” dedi.
Türkiye’deki kamu hastanelerinde görevli bine yakın işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarına 2017 yılına kadar ödenen ek ödemenin durdurulduğunu belirten Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, Sağlık Bakanlığı’nın bu yılın başından itibaren ödediği ek ödemeleri geri talep ettiğini söyledi. Bu yüzden hastanelerde çalışan işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının mağdur olduğunu anlatan Demircan, “Bu konu 2014 yılından itibaren sıkıntılı bir süreç izliyor. Çalışanlar, hastalar ve refakatçilerinin hastane bahçesine girdikleri andan itibaren güvenli bir şekilde çalışmaları hizmet almaları iş sağlığı ve güvenliği sisteminin iyi işlemesine bağlıdır. Doktor veya hemşirenin çalıştığı cihazdan veya tıbbi girişimden bir zarar görmemesi, hastanın yatağından düşmemesi, refakatçinin merdivende kayıp düşmemesi için iş sağlığı ve güvenliğinin tam olması gerekmektedir. Bu sistemi işleten ve riskleri yöneten arkadaşlarımız ise işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarıdır. Ancak bu görevi yapan uzmanlarımızın paraları ödenmiyor, ödenen ek ödemeleri ise geri isteniyor. Sendika olarak kesintinin iptal edilmesi ve kesilenlerin geri ödenmesi ve uzmanlık farkının geri ödenmesi için dava açtık” dedi.
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda uzmanlara ödeme yapılmasını içeren madde olduğuna dikkat çeken Demircan, Maliye Bakanlığı’nın hastanelere gönderdiği yazıda, “İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu yoktur” deniyor. Çalışanlarının başına iş kazası geldiğinde veya meslek hastalığına yakalandığında işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının iş vekili kadar sorumlu olduklarını vurgulayan Demircan, “Türkiye’deki kamu hastanelerinde görevli bini aşkın uzman şu an mağdur durumda. Bunun yanı sıra hastanelerimiz iş sağlığı ve güvenliği açısından risk altındadır. Hastanelerimizde yapılan risk analizlerinde, oluşan risklerin yüzde 88’inin kişisel kalanının ise yapısal olduğu ortaya konuyor. Risk analizi yapan uzmanların çalışanların işini nasıl yaptığını gözlemlemesi, iş sağlığı ve güvenliği açısından yaptığı hataları bulup analiz etmesi daha sonra da o hatalara yönelik tedbir alınması gerekiyor. Bu uzmanlık alanı hem çalışan hem hasta hem de refakatçi güvenliği açısından çok önemlidir. Yetkililer, bu konudaki mağduriyeti bir an önce gidermelidir” dedi.
Hemşire kurula başvurdu görev yeri değişti
Mevzuata göre yaşamsal bir riski varsa sağlık personelinin o işi yapmama hakkının bulunduğuna işaret eden Demircan, “Böyle bir durumda çalışanın konuyu işverene ve iş sağlığı güvenliği birimine bildirmesi gerekiyor. Bir kamu hastanesinde raporu olan bir hemşire bu birime başvurdu. Kurul yaptığı incelemede, sağlık çalışanını haklı bularak görev yerinin değiştirilmesini istedi. Hastane yönetimi de bu yönde bir karar aldı. Çalışanlar hayati riski olduğunda kurala başvurabilir. Kurul gerekli kararı vermek zorunda. Kurulun vereceği karara kişi ve yönetim uymak zorundadır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 12:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227