Eskiyörük’ten Sayıştay raporu çıkışı: Sadece güldüm!

Sayıştay’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan halk süt uygulamasıyla ilgili raporunda yer alan Tire Süt Kooperatifi’nin Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Sütün çiğ olarak dağıtımı söz konusu olamaz. O zaman belediye salça yerine domates, sucuk yerine et alsın” dedi.

Eskiyörük’ten Sayıştay raporu çıkışı: Sadece güldüm!
banner267

Sayıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mali harcamalarına ilişkin raporunu tamamladı. Raporda, kooperatiflerden yapılan ihalesiz alımlarla ilgili geniş bir değerlendirme de yer aldı. Açıklamaya göre, İstanbul’da “Halk Süt” olarak dağıtılan 0-4 yaş arası 115 bin çocuğun yararlandığı projeyi ilk uygulayan Tire Süt Kooperatifi’nden yapılan alımın “istisnai alım” olarak değerlendirilemeyeceği belirtildi. Kooperatifin, sütü paketleyerek vermesinin sanayi ürünü şekline gelmesine neden olduğu bu yüzden diğer süt markalarıyla birlikte açık ihale yapılmasının şart olduğu anlatıldı.

Durumu değerlendiren İzmir merkezli Tire Süt Kooperatifi’nin Başkanı Mahmut Eskiyörük raporun mantıksız olduğunu söyledi. Sayıştay raporu için, “Sadece güldüm” diyen Eskiyörük, “Kooperatiflerden o zaman salça yerine domates, sucuk yerine karkas et almak zorunda kalırsınız. Tire’de ve köylerinde toplanan sütler paketlenmeden İstanbul’a nasıl gider? Biz sütlerimizi Pınar Süt tesislerinde paketliyor ve UHT şeklinde dağıtımı yapıyoruz. İstanbul’a verilen sütleri de bu şekilde depolara teslim ettik. Bu mantıkla gidilirse iş yapılamaz. Ayrıca sütün çiğ olarak dağıtımı mümkün değildir. Süt, işlenmeden nasıl oraya götürülecek? Bozulup israf olmaz mı?” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yıllar önce başlattığı süt dağıtımı projesinin bir kalkınma projesi olduğunu anlatan Eskiyörük, “İzmir’de bu konu başarılı bir şekilde sürdürülüyor. Bu projenin amaçları vardı. Birincisi sütü sevdirmek ve alışkanlık kazandırmak ikincisi ise üreticiyi desteklemekti. Biz kooperatif bünyesinde 2 bin üreticimize yem, makine desteği veriyoruz. Belediye tek kişiden alım yapsaydı patron para kazanacaktı. Meseleye böyle bakmak lazım. İstanbul’da uygulamada sütü teslim ediyorduk. İzmir’de üstüne biz de dağıtımı yapıyoruz. Eğer, İstanbul’da bu işlem Sayıştay raporuna göre yanlışsa ki mantıksız bir bakış açısıdır İzmir’de bu çalışmayı yürütemez hale gelirsiniz” diye konuştu.

(Kaynak:Egedesonsöz)

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 13:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214