Eğitim Sen, “Eğitim ortamı ucuz politikalara alet edilmemelidir”

Ödemiş’te Halil Demir’in sendikalara ait panolarda yer alan ‘hayır’ afişleriyle ilgili paylaşımlarına bir tepkide Eğitim Sen’den geldi.

Eğitim Sen, “Eğitim ortamı ucuz politikalara alet edilmemelidir”

HABER:GAMZE ONAN 
Adalet ve Kalkınma Partisi Ödemiş İlçe Başkanı Halil Demir’in kendi facebook hesabından Eğitim Sen’e ait olan afişte ‘Hayır’, ayrıca “Ortaokul panosuna bunu asan zihniyet AHLAKSIZDIR. Yargıyı ve idareyi göreve çağırıyorum” şeklinde yapmış olduğu paylaşımlar üzerine tepkiler durulmuyor.

Eğitim Sen Ödemiş Şube temsilcileri eğitim ortamı ucuz politikalara alet edilmemelidir diyerek yapmış oldukları açıklamalarında, “Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenine sahip çıkması gerekirken, parti ilçe başkanının talimatı ile pano fotoğrafları servis etti.
“Afiş asanları ‘ahlaksızlık’ ile suçladı”
Geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günkü gazeteler ve sosyal medya ortamında paylaşılan bir haber Ödemiş ve çevresindeki eğitim sen üyelerini olduğu kadar, Eğitim Sen’e gönül veren eğitimcileri de üzmüştür. Hatırlanacağı gibi Adalet ve Kalkınma Partisi Ödemiş ilçe başkanı Halil Demir, facebook sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile okullardaki sendika panolarına asılan afişlerle ilgili görüş bildirmiş ve bu afişleri asanları dolaylı da olsa ahlaksız olmakla suçlamıştı. 

Sayın Demir, bu suçlamanın yanı sıra, siyaset yapmak isteyen öğretmenleri ‘adam gibi siyaset’ için meydanlara çağırmış, bununla da yetinmeyip milli eğitim müdürü, okul müdürleri ve savcıları göreve davet etmişti. 
Yine bir gazetede aynı konuyla ilgili yayınlanan haberde, eski bir ilçe başkanı olan yeni Ak Partili bir vatandaş da afişleri asan öğretmenlerin siyaset yaptıklarını iddia ederek bunların görevden alınmalarını istemişti.


“Asılan yasal bir afiştir”


16 Nisan tarihinde yapılacak referandum öncesinde siyasi tartışmaya girmeden özetle haberde belirtilen yanlışları ve neyin ne olduğunu belirtmek istiyoruz.
Habere konu olan Ödemiş’teki bir ortaokul duvarında asılı sendika panosundaki yazı, bir pankart değil konfederasyonumuz KESK genel merkezi tarafından A-3 boyutunda hazırlanmış yasal bir afiştir.
Bu panolar, öğrenciler için değil okulda görev yapan eğitim çalışanları içindir. Bu panolar yasayla belirtildiği gibi sendika üyeleri ve okul idareleri tarafından belirlenen yerlere asılır. 
Eğitim işkolundaki çeşitli sendikalara ait bu panoları okuldaki ilgili sendikanın üyesi eğitimciler kullanabilir. Bu panolarda, eğitim ve çalışma hayatıyla ilgili yazılar ve afişlerin yanı sıra, ilgili sendikanın ülke ve dünya genelindeki sorunlara yönelik bakış açılarını anlatan afişlerin asıldığı da olur.
“ ‘HAYIR’ afişleri yanı sıra ‘EVET’ afişleri de var”
Referandum sürecinde birçok sivil toplum kuruluşunun düşünce açıklaması kadar doğal bir durum olamaz. Sendika panolarında farklı düşüncelerin bildirileri ve afişleri her dönem asıla gelmiştir. Nitekim ‘EVET’ logolu afişlerin yanı sıra ‘HAYIR’ logolu afişler de vardır. 

Hükümete yakın durmasıyla bilinen Memur-Sen ülke genelindeki 'EVET' platformunda her türlü etkinliği yaparken KESK'e bağlı Eğitim-Sen neden konuyla ilgili fikirlerini açıklamasın?
Burada soru şudur: Neden sadece HAYIR’LI afişler göze batmıştır?
Bu panolardaki HAYIR’LI afişleri asanlar dolaylı yoldan ‘ahlaksızlıkla’ suçlanırken ‘EVET’li afiş asanlar da ahlaksızlıkla suçlanmakta mıdır? 
Şimdi sormak istiyoruz:
1- Eğitim ortamının barışını ve eğitimcilerini koruması gereken Milli Eğitim Müdürlüğü sendikamızın yazıl ve sözlü randevu taleplerine 10 gündür yanıt vermemektedir. 2- Öte yandan savcılık, eğitimcilere gazete ve sosyal medyadan aleni suçlama ve hakaret yağdıranlar hakkında herhangi bir yasal kovuşturma açacak mıdır?
3- Milli eğitim müdürlüğü, parti ilçe örgütünün isteği ile kendi personelini mesai saati içinde okullardaki panoların fotoğraflarını hangi amaçla çektirmiştir? Bu fotoğrafları kullanması için ilgili yerlere servis etmiş midir?
4- Bu demecin ilgili okul müdürü ile bir bağlantısı var mıdır?
5- Vatandaşın gazete sayfalarından ve sosyal medyadan 'bu öğretmenleri görevden alın' demesi normal midir?
6- Öğrencilerin derslerden alınıp bir parti etkinliğine götürülmesini normal karşılayanlar sendika panolarından ne istemektedirler?
Sonuç olarak Eğitim Sen, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin savunucudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik kazanımlarını geliştirmek amacıyla mücadele eden sendikamızın 16 Nisan’daki tavrı da nettir. Eğitim Sen, meclisin yetkilerinin kısıtlanmasına ve bu yetkilerin tek adama verilmesine HAYIR diyecektir.”

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2017, 18:11

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234