Eğitim İş’ten MEB’in “Hediye Tembihine” sert tepki

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerin maddi değeri olan hediyeleri kabul etmemesi tembihi üzerine tepki gösteren Eğitim İş Sendikası Tire Temsilcisi Özgür Anafartalar, “Her Öğretmenler Günü öncesinde MEB tarafından yollanan bu hadsiz uyarılar, MEB'de vitrin değişse de öğretmenlere açgözlü ve potansiyel rüşvetçi gözüyle bakan zihniyetin değişmediğini göstermektedir.” Dedi.

Eğitim İş’ten MEB’in “Hediye Tembihine” sert tepki

Eğitim İş Tire Temsilciliği’nden yazılı olarak yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Her 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde eğitimcilere methiyeler dizip yılın geri kalanında onları köle olarak gören yöneticiler, öğretmene çarpık bakışlarını bu yıl da resmi yazışmalar üzerinden göstermiştir. Milli Eğitim Bakanı'nın yardımcılarından Petek Aşkar imzasıyla tüm milli eğitim müdürlüklerine resmi bir uyarı yollanmış ve eğitimcilerin Öğretmenler Günü'nde maddi değeri olan hediyeler kabul etmemesinin sağlanması istenmiştir. Söz konusu yazıda her zamanki nakarat tekrarlanarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na ve ilgili yönetmeliklere atıfta bulunarak öğretmenlerin hediye alarak tarafsızlıklarını bozmamaları, devlete olan güven ve itibarı sarsmamaları tembihlenmiştir. Her Öğretmenler Günü öncesinde MEB tarafından yollanan bu hadsiz uyarılar, MEB'de vitrin değişse de öğretmenlere açgözlü ve potansiyel rüşvetçi gözüyle bakan zihniyetin değişmediğini göstermektedir. Ülkede kötü yönetim yüzünden ekonomiden sağlığa kadar her alan gerilediği halde fedakarca mesleğini icra eden, insan şekillendiren, yarının bireylerini yetiştiren eğitim emekçilerine karşı bu çarpık bakışın kabul ve izah edilebilir bir yanı yoktur.

Devlete olan güven ve itibarın kaybolmasından endişe ediliyorsa Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere verilen çiçek buketlerine değil;

- 3-5 maaşlı bürokratlara,

- Ballı ihalelerle halkın cebinden semirtilen yandaş müteahhitlere,

- Kamunun hakkı olmasına rağmen peşkeş çekilen kupon arazilere,

- AKP'li belediyeler eliyle yandaş vakıfların önüne serilen devasa imkanlara,

- AKP iktidarı süresince liyakatle belirlenmesi gereken devlet kadrolarının nasıl bir arka bahçe haline getirildiğini ortaya koyan TÜGVA torpil listelerine,

- Ne münasebetle "hediye" edildiği hala bilinmeyen Katar'dan gelen uçağa,

- Kendi bakanlığına kendi şirketinden mal satan ve bu satışları da piyasa değerinin çok üzerinde rakamlarla gerçekleştiren şahıslara,

- Merkez Bankası'nın faiz değişiklik kararını bir gece önce öğrenip, bu bilgi sayesinde servetlerine servet katan şanslı azınlığa bakılabilir.

Devleti yönetenler bilmelidir ki, öğretmenler üzerinden devletin itibarına ilişkin bir endişe/hassasiyet duyulacaksa, bu ancak dünyada Başöğretmen sıfatlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyetinde öğretmenlerin maddi ve manevi olarak bu kadar değersizleştirilmesinin devletin itibarından, ona duyulan güvenden çaldığı için olabilir.Onca emeğe rağmen sefalete, yandaş yöneticilerin mobbingine, sistematik bir değersizleştirme politikasına maruz kalan öğretmenlerimiz, ne mutlu ki tarafsızlıklarını bozacak, kayırma dedikodusu yaratacak hediyeleri kabul etmeyecek bir ahlaka sahiptir.

Eğitim-İş olarak aynı ahlaklı, etik duruşu tüm yöneticiler için diliyor, MEB'i bu yersiz uyarılarından ötürü kınıyoruz.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER