Eğitim İş Tire temsilciliği, “O çizimler bile sanıkların tutuklanmasını gerektirmektedir”

Basın ve kamuoyunda “Elmalı Davası” olarak bilinen, 6 ve 10 yaşlarındaki iki çocuğun istismar edildiği olay ile ilgili görülen davada anne ve üvey babanın serbest kalması sonrası neredeyse tüm Türkiye ayağa kalktı.

Eğitim İş Tire temsilciliği, “O çizimler bile sanıkların tutuklanmasını gerektirmektedir”
banner267

HABER:DİLEK AYVALI

Eğitim İş Tire Temsilciliği de konuyla ilgili basın açıklaması yaparak şunları kaydetti, “Türkiye artık neredeyse her gün adalete olan inancın biraz daha sarsıldığı bir ülke haline getirilmiştir. Siyasi davalarda iktidarın sopası gibi çalışan sistem, adli davalarda da toplum vicdanında ağır yaralar açmaktadır.

Bu durumun son örneği, biri 7 diğeri 10 yaşında olan Antalya Elmalı'daki iki kardeşin uğradığı cinsel istismara ilişkin görülen davada yaşanmıştır.

Mağdur çocukların babaannelerinin Balıkesir'de savcılığa başvurarak eski gelini Merve A., kocası Rahmi A. ve onların erkek arkadaşlarından torunlarına cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle şikayet olmasıyla ortaya çıkan büyük suç, ne yazık ki adaletle cevaplanmamıştır.

Eğitim-İş olarak uyarıyoruz:

Mağdur çocukların kendilerine işlenen suçu anlatan o çizimler bile sanıkların tutuklanmasını gerektirmektedir. O resimler hem çığlık, hem de delildir. O resimler, gözümüzün önünden gitmeyen, boğazımızda demir lokma olan suçların anlatımıdır.

O resimler kimsesiz ve cinsel istismara uğrayan iki çocuğun bizlerden yardım istemesidir. Bu ülkede iki tane ufacık çocuk, kendilerine karşı işlenen bir suçu resimlerle anlattığında aldıkları tek yanıt, devletin adaleti ve şefkatli kolları olmalıdır.

Bu dava bir kez daha göstermiştir ki çocuklara karşı işlenen suçlara dair yasalarda çelişkiler varsa yeniden düzenlenmeli, bu tür davalarda hiçbir ceza indirimi uygulanmayıp potansiyel suçlulara gözdağı verilmelidir.

Eğitim-İş olarak davanın takipçisi olduğumuzun altını çiziyor, adalet talebimizi yineliyoruz!”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214