EĞİTİM BİR SEN ÖDEMİŞ, “GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ BİR GELECEĞİN HABERCİSİDİR”

İzmir 1 Nolu Eğitim Bir Sen Ödemiş temsilciliği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolasıyla Ödemiş Öğretmenevinde bir kutlama programı düzenlendi.

EĞİTİM BİR SEN ÖDEMİŞ, “GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ BİR GELECEĞİN HABERCİSİDİR”

HABER:SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Kutlama programına Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü’nün yanı sıra davetliler ve kadınlar katıldı.

İzmir 1 Nolu Eğitim Bir Sen Ödemiş Temsilcisi Ahmet Okanoğlu, “güçlü kadın güçlü bir geleceğin habercisidir Kadın aileden başlayarak toplumun tüm katmanlarının taşıyıcı unsuru, nesiller yetiştiren mürebbiyesi, çalışma hayatının önemli aktörüdür. Bir İnsan olarak hayatımızın her dönemini farklı rollerle kuşatan kadınlarımızın toplumsal konumunu örselemeden saygınlığını muhafaza ederek hakkını teslim etmek sağlıklı bir toplumsal yapının olmazsa olmazıdır. Kadınlarına değer vermeyen hakkını esirgeyen, emeğini görmezden gelen toplumlar büyük sosyal yaralara düçar kalır. Zillete düşer.

Bir medeniyetin büyüklüğünün en önemli göstergelerinden biri kadına bakış acısıdır. Bizim medeniyetimizde tarihin her döneminde kadınlarımız hayatın her alanında yer almış toplum kendi içinden tarih yapıcı örnek şahsiyet niteliğinde Kadınlar çıkarmıştır.

Bizim inancımız kız çocuklarını hor gören diri diri toprağa gömen cahiliyeyi yıkmış kadını baş tacı yapmış “ Cennet Annelerin Ayakları Altındadır” Diyerek kadınları yüceltmiş, onlara ne kadar değer verdiğini ortaya koymuştur. Batılılaşma ve sanayileşmeyle birlikte kapitalizm her şeyi esir alarak değersizleştirdiği kendisi için kullanışlı bir nesneye dönüştürdüğü gibi, kadınlığı ve kadınlara bakış açısını da yozlaştırmıştır.

Anne olmak ile kariyer yapmak karşı karşıya kalan ekonomi ve aile hayatı arasında açmazlar üretilmiş toplumun öznesi olan kadınlar kapitalizmin nesnesi olmaya zorlanmıştır. Toplumsal cinsiyet adı altında her türlü serbestlik güya özgürlük olarak sunulmuş bir milleti ayakta tutan sütunları yıkacak projeler geliştirilmiştir.

Kadın ve Erkek arasında eşitliği bozacak, hukuku yıkacak, adaleti yok edecek, onları önce biyolojik kimliğinden sonra sosyal rolünden uzaklaştıracak her türlü söylem ve proje telafisi mümkün olmayan yıkımlar getirecektir.

Fıtri olanı korumak varoluşun doğasını korumaktır. Ne erkek ne kadın haz köleliğinin objesi olmamalıdır. Hiçbir güç buna razı göstermemelidir. Kadın da erkek de hayatın eşit ana ögesidir kurucusu ve koruyucusudur as olan karşılıklı hukuk ve hukukun doğurduğu sorumluluklardır. İnsana değer katacak medeniyet değerlerimizi koruyup yüceltecek bir gelecek ancak emek veren kadının hakkını alması ailenin ayakta tutulması ve toplumsal yapının korunmasıyla olacaktır.

Kadınların iş ve aile hayatı arasında sıkışıp kalmadan üreten ve çocuk yetiştiren kadın rolünden birini diğerine feda etmeden hayatlarını sürdürmeleri sağlanmalıdır. Güçlü kadın güçlü aileyi güçlü aile ise güçlü toplumu meydana getirir bu bilinçle hareket edilmeli toplumsal dokuyu koruyan çalışma hayatında üreten kadınlarımıza hak ettikleri değer bir gün değil her gün olmalıdır.

Eğitim Bir Sen olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün sadece bir kutlama günü olarak kalmamasını bir değeri ve değerlerini anlama, haklarını teslim etme emeklerinin karşılığını esirgemem konusunda bir bilinç tazeleme günü olarak da değerlendirmesini diliyoruz. Kadınlar gününüz hepinizin kutlu olsun” dedi.

Konuşma sonrası davetliler, tamamı öğretmenlerden oluşan müzik grubu Grup Muallim tarafından seslendirilen şarkılarla eğlenirken, kutlama için yapılan pasta da Eğitim Bir Sen şube Başkanı Ahmet Okanoğlu tarafından kesildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284