Ebeveynlere güneş gözlüğü uyarısı

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kadir Kulak, bahar aylarında başlayan göz alerjisinin çocuklarda da görülebileceğini belirterek, “Çocuklarda alerji tedavi edilmezse ileri olgularda kornea yapısında değişiklikler olabilir.

Ebeveynlere güneş gözlüğü uyarısı

HABER:BSHA 
Çocuklar mart ayından sonra güneş gözlüğü takarak, güneşin zararlı etkilerinden korunmalı” uyarısında bulundu.
Aydın Göz Hastanesi’nde görevli Op.Dr. Kadir Kulak, ilkbahar ve sonbaharda bir çok insanı etkileyen göz alerjisi hastalığının tedavisi ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi. Çocuklarda tedavi edilmeyen alerjinin korneada dejenerasyon olarak adlandırılan ‘keratokonus’ hastalığına yol açabileceği belirten Dr.Kulak, “Keratokonus çok ciddi görme kayıplarıyla oluşan bir durum oluşturur. Çocuklarda oluşan göz alerjisinin aileler tarafından çok ciddi olarak ele alınması gerektir. Alerjilerde ışık hassasiyeti çok üst noktadadır. Bu yüzden güneş gözlüğü kullanımı çok önemlidir. Çocuklar  mutlaka güneş gözlüğü takmalılar. Gözlüğün çok pahalı olmasına gerek yok. Bir optikçiden alınması yeterli olacaktır” dedi. Dr. Kulak,  gözlüğün alerji hastalarının şikayetlerinde yüzde 10-20 oranında bir rahatlama sağladığını ifade etti.
Soğuk ped uygulaması şikayetleri azaltır
Mevsimsel olarak oluşan hapşırma, burun akıntısı, göz kaşıntısının oluştuğu bir döneme girdiğimizi anlatan Dr. Kulak, “Alerji dış etkenlere karşı bünyesel bir yanıttır. Alerji ışık hassasiyeti, gözde kuruluk hissi, kaşıntı ve sulanma belirtileri ile ortaya çıkar. Tedavide şikayetlerin yoğunluğuna göre damla ya da ağızdan hap tedavisi uygulanır” dedi. Göz alerjisinin kronik bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Kulak, “Hastalık kişilerin sosyal hayatlarını da olumsuz etkiler. Alerji rahatsızlığı burunda kaşıntı ileride ise nefes darlığına kadar gidebilir” diye konuştu.
Uzun yol şoförleri dikkat
Uzun süre bilgisayar kullananlarda ve uzun yol şoförlerinde alerjiye bağlı göz kuruluğunun artması nedeniyle göz rahatsızlıklarının gelişebileceğinin altını çizen Dr. Kulak, “Göz kuruluğu arttığı için kişilerin uzun süre bilgisayar başında kalmaları sorunlara yol açabilmektedir. Uzun yol şoförlerinde de göz yorgunluğu oluşabilir. Şoförler için bu durum bir süre sonra ızdıraba dönüşebilir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 11:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234