ÇYDD Ödemiş'ten TÜRKAN SAYLAN ismi için destek açıklaması

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şubesi, Ödemiş Belediyesi Meclis toplantısında gündeme gelen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucu başkanı eğitim gönüllüsü merhum Prof. Dr. Türkan Saylan’ın isminin verilmesi konusunda çıkan tartışma sonrasında diğer sendika temsilcileri ile birlikte Saylan konusu ile ilgili destek çağrısında bulundu.

ÇYDD Ödemiş'ten TÜRKAN SAYLAN ismi için destek açıklaması

Haber: Faruk ÇARK

ÇYDD Ödemiş Başkanı Ümran Ateş yazılı açıklamasında “Türkiye Cumhuriyet’inin yetiştirdiği eğitimli her kadının bu cumhuriyete borcu vardır.’ şiarıyla hayatı boyunca bilim insanı olarak insanlığa hizmet etmiş Profesör Doktor Türkan Saylan'ın adının Ödemiş’teki Kadın Yaşam Merkezi’ne verilmesiönerisinin görüşülmesi hepimizi gururlandırmıştır.

Peki, kimdir Türkan Saylan?

Türkan Saylan;1963’te İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. 1964-1968 yılları arasında SSK Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı.

1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başladı.

1971’de İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere'de ileri eğitim gördü, 1974'te Fransa’da ve 1976’da İngiltere’de kısa süreli çalışmalar yaptı, 1972’de doçent, 1977’de profesör oldu.

1982–1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981–2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü. 1990’da oluşturulan “İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev aldı ve 1996’ya kadar müdür yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatörlüğünü yaptı. Dermatoloji Kliniği öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalıştı ve 13 Aralık 2002'de emekli oldu.

1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başladı, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra (cüzzam) konusunda danışmanlığını yapmıştır.

Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesidir. Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer aldı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliğini yaptı.

Yaşamının son 17 yılında meme kanseri hastası olan Saylan, Anadolu’daki kız çoc18 Mayıs 2009 tarihinde saat 04.45'te vefat etti. Vefat ettiğinde gönüllü kuruluş olarak ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı sürdürmekteydi.Ayrıca,9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 31 Mart 2000 tarihinde Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Üniversitelerarası Kurul kontenjanından 2 Şubat 2001’de YÖK üyeliğiyle görevlendirilmiş 13 Aralık 2002'de üniversitelerdeki görevlerinden yaş haddinden ötürü emekli olduğu için ayrılmıştır. Mart 2003'te ise Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine getirilmiş ve bu görev Mart 2007’de bitmiştir.

2003–2004 arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliği ve İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur.

Aldığı Ödüller ise şöyledir:1996'da İstanbul Üniversitesi kendisine “Atatürk İlke ve Devrimleri” ödülünü vermiştir.İngiltere dermatologlarının derneği olan Dowling Kulübü (1978) ve "Kuzey Amerika Klinik Dermatoloji Derneği" 1996 tarafından onur üyesi seçilmiştir. Bugüne kadar çok sayıda ödüle layık görülmüştür.“Atatürk İlke ve Devrimleri Ödülü” İstanbul Üniversitesi (1996),“Ülkemizde Yılın Kadını Ödülü” (1990),“Melvin Jones Ödülü” (1991),

“Atatürkçü Düşünceye Hizmet Ödülü” İncirli Lions (1996),“Kuvayi Milliye Ödülü” Haliç Rotary (1997),“Fahrettin Kerim Gökay Ödülü” Türk Lions Vakfı (1997),“Türkiye Ziraatçiler Birliği Dayanışma Ödülü” (1998),“75. Yıl Ödülü” Türk Kadınlar Birliği Şişli Şb. (1998),“Uğur Mumcu – Muammer Aksoy Ödülü” ADD İstanbul Şubesi (1999),“Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Onur” Ödülü” (2000),

İtalya “Foyer des Artistes Kurumu Ödülü” (2001),Cüzzamlı Hastalara verdiği uzun süreli hizmet ve getirdiği bakış açısı nedeniyle “Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği 2001 Yılı Ödülü”,

“Atatürk Ödülü” Amerika / Atatürk Topluluğu (2001),“Sanat Kurumu Onur Ödülü” (2002),

“Atatürk / Çağdaşlık Ödülü” Dünya Atatürkçü Kuruluşları (10 Kasım 2003),

“Üstün Hizmet Ödülü” Yıldız Teknik Üniversitesi (2004),Eğitime yaptığı katkılar nedeniyle “Eğitim Ödülü” TED Koleji,“Kendinden once hizmet” ilkesine örnek davranışı nedeniyle “100. Yıl Mesleki Başarı Ödülü”Rotary Kulübü,“İnsan Hakları Ödülü” İzmir Karşıyaka Belediyesi (2004),

“Türkiye’nin En İyi Eğitimcisi” Ödülü - Tempo Dergisi (2004),Kültür Üniversitesi’nin İstanbul genelindeki üniversitelerin öğrenci ve öğretim üyeleri,arasında yaptığı anket sonucunda “Yılın En Yürekli Kadını Ödülü” (2004) ,“Puduhepa Ödülü” - Adana Kütür Sanat Derneği (2005),

“Meslek Hizmetleri Ödülü” Ankara Emek Rotary Kulübü (Ekim 2005),“Toplumsal Barış Ödülü” Barış Radyo,“İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü”Sosyal Demokrasi Vakfı İnsan Hakları Demokrasi Barış ve Dayanışma Ödülü (2005),“İyi Kalpli Ol Ödülü” Türk Kalp Vakfı (2006),“Yılın Başarılı İş Kadınları Ödülü” Dünya Gazetesi (2006),“ÇEK Eğitim Ödülü”, Çağdaş Eğitim Kooperatifi (2006),Vehbi Koç Ödülü (2009).Kabataşlılar Derneği Ahmet Taner Kışlalı " Aydın İnsan" Onur Ödülü (2009) gibi otuzun,üzerinde ödül sahibidir.

Yayınları,2005 yılı itibarı ile, toplam 440 yayını bulunmaktadır. Bunların 50’si yabancı dergilerde yayınlanmış tıbbi çalışmaları, 204’ü tıbbi, sosyal ve siyasal içerikli gazete makaleleri, 186’sı ise Türkçe tıbbi dergilerde ve kongre kitaplarında yayınlanmış araştırma, derleme ve olgu bildirimleridir. 2’si kitap, 3’ü seminer kitabı olmak üzere 5 yayını editör grubunda yer almıştır. 1. Basamak Sağlık Hizmetlerinde Deri ve Zührevi Hastalıklar El Kitabı adlı ve 5 baskı yapan ders kitabı, makalelerini içeren ve üç baskı yapan Cumhuriyetin Bireyi Olmak, çocukluk yaşamını anlatan ve 4 baskı yapan “AT KIZ”, son yazılarının toplandığı ve 2003'te yayınlanan Cumhuriyetin Bireyi Olmak II, 2004’te Mehmet Zaman Saçlıoğlu’nca kaleme alınıp T.C. İş Bankası’nca bastırılan, yaşamının öyküsünü içeren ve altı baskı yapan Güneş Umuttan Şimdi Doğar, 2006’da yayınlanan Cumhuriyet Radyo’da konuklarıyla yaptığı söyleşilerden oluşan “Geçmişten Geleceğe Radyo Cumhuriyet’te Çağdaş İnsan Söyleşileri” olmak üzere altı kitabı yayınlanmıştır. 2005'te Cumhuriyetin Bireyi Olmak I ve II, son dönem yazıları da eklenerek genişletilmiş ve birleştirilmiş baskı şeklinde yayınlanmıştır. Zehra İpşiroğlu’nun Türkan

Saylan’la yaptığı, uzun zaman dilimini içine alan bir söyleşiyi kapsayan kitap Yapıcılığın Gücü 2006’da yayınlanmıştır. Hayatı boyunca sorunun değil, çözümün parçası olmayı hedeflemiş, cehalete, yokluğa, yoksulluğa karşı bilimin ışığından hiç vazgeçmemiş ve bu yolda mücadele etmekten hiç yorulmamış olan Profesör Doktor Türkan Saylan isminin, son günlerde şiddet haberleriyle birlikte anılan kadınlara önemli bir rol model olacağını düşünmekteyiz. Ödemiş Kadın Yaşam Merkezi açan ve kadınların toplumdaki yerini önemseyen ve her zaman bu konuda duyarlı davranan Ödemiş Belediyesine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇYDD Ödemiş Başkanı Ümran Ateş ayrıca ÇYDD nin Ödemiş’te temsilcileri olarak her zaman unutulmaz Genel Başkan ve Eğitim Gönüllüsü Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hedeflediği eğitim desteğini Türkiye genelinde olduğu gibi Ödemiş İlçesinde çok yönlü olarak sürdürdüklerini ifade etti.

ÇYDD Ödemiş’te Başkan Ateş’in yaptığı basın açıklamasına Ödemiş ADD, Ödemiş Eğitim- İş, Eğitim-Sen ve Ödemiş Kozader olarak Saylan’ın son günlerde isminin Kadın Yaşam Merkezine verilmesi konusunda Ödemiş Belediyesine teşekkür ederek ayrıca Saylan için de destek verdiklerini bir kez daha ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 23:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234