ÇYDD Ödemiş, "İstanbul Sözleşmesi yaşatır"

ÇYDD Ödemiş, "İstanbul Sözleşmesi yaşatır"

HABER:ELİF ACUN

Cumhurbaşkanı Kararıyla; kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen Avrupa Konseyi Sözleşmesi bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi feshedilirken Konuyla ilgili olarak Ödemiş Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinden açıklama geldi.

Ödemiş Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şubesi Başkanı Ümran Ateş "Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak kadın ve erkek eşitliğine inanıyoruz.

Erkeklerin sahip oldukları toplumsal, kültürel, hukuki vb. tüm haklar, kadınların da hakkıdır.

Bu noktada İstanbul Sözleşmesi; “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olarak uluslararası hukuktaki yerini almıştır.

21. yüzyılın en önemli kazanımlarından olan İstanbul Sözleşmesi ülkemiz topraklarında, İstanbul’da, imzaya açılmış olması nedeniyle de çok değerlidir.

Kadınları şiddetin her türlüsünden -özellikle aile içi şiddetten- ve cinsel suçlarda zaman kaybetmeden ve onları kaybetmeden korumak zorunda olmamıza rağmen; İstanbul Sözleşmesi’nin sessiz bir şekilde feshedilmesini kabul edemeyiz!

“Kadınların ve genç kızların erkeklerden daha fazla oranda toplumsal cinsiyete dayalı şiddet riskine maruz kaldıklarının ve erkeklerin de aile içi şiddetin mağdurları olabileceğinin” bilincinde olarak; demokrasiye, kazanılmış haklara sahip çıkmak ve kadına karşı şiddetin önlenmesi için diyoruz ki; İstanbul Sözleşmesi yaşatır, yaşatacak!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214