Coşkun, “Hiç bir ilçe başbakan çıkarmadı”

Ödemiş Belediyesi tarafından yapılan ‘Okumak her yaşta güzeldir’ sloganıyla Ödemiş Kitap Günleri kapsamında Eski Turizm Bakanı ve cumhuriyet Gazetesi yazarı Alev Coşkun okuyucularıyla söyleşi de bir araya gelerek kitaplarını imzaladı.

Coşkun, “Hiç bir ilçe başbakan çıkarmadı”

HABER:SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Ödemiş Belediyesi Nikâh ve Düğün kongre  salonunda gerçekleştirilen söyleşi ve imza gününe CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kaya Görgülü, İzmir Büyükşehir Belediyesi yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Coşkun, “Hiç bir ilçe başbakan çıkarmadı”

Alev Coşkun, “Ödemiş’te kitap fuarının açılması Kültürel acıdan bir penceredir Kültür her zaman için önemlidir. Kültür ne kadar eğitim, öğretim, üretim ne kadar önemliyse kültürün öne çıkması pencerelerin açılması da o kadar önemlidir. Ülkemizin geleceği Ödemişin geleceği de kültürün kaynaklanması ve güçlenmesine bağlıdır. Kitabımın yoğun katılım olmasından dolayı çok mutluyum. Bugünkü söyleşim de aslında Ödemişin yetiştirdiği kültür ve bilim insanları üzerine yoğunlaştı. Küçükmenderes havzasının merkezi olan Ödemiş ekonomide, tarımda ne kadar önemliyse kültür ağırlıklı insanlar yetişmesinde de o kadar önemlidir. Mesela Osmanlı döneminde Anadolu kaz askerliği yapan Mustafa Fehmi Efendi onun üzerinde durduk Türkiye Cumhuriyetinin ve Kuvayı Milliyenin kuruluş ve yürüyüşü ile en önemli rolü oynayan birinci meclisin de Ödemişi temsil eden ve Atatürk’ün Adalet Bakanlığı yapmış olan Refik Şefik beyin üzerinde durduk. Aziz Sancar bugün 2015 yılında kimya dalında Dünya Nobel ödülünü aldı bu bilimsel dünyada çok önemlidir. Bir Türk’ün bunu alması son derece büyük önemli bir olaydır. Ama Aziz Sancar’dan 50 Yıl önce 1970’lerde aynı derece de önemli olan Sosyal Bilimler alanında aynı derece de önemli olan büyük ödülle Ödemişli Prof. Doktor Muzaffer Şerif Başoğlu aldı. Muzaffer Şerif Başoğlu dünyada sosyal psikolojinin toplumsal psikolojinin kuruluşunu sağlayan en önemli bilim adamlardan biridir. Ödemişlilere onu anlattım Ödemiş küçümsenmeyecek bir kültür, bilim hazinesine sahiptir. Bu Ege bölgesinde hiçbir ilçe Başbakan çıkarmadı bu Küçükmenderes, büyük menderes havzasının hiçbir belde hiçbir il beş tane bakan çıkarmadı. Ödemiş bunları çıkardı. 15 tane Milletvekili, 3 tane rektör çıkardı. Ödemişlilere bunları anlattım” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284