Çocuğunuz avcunu kapalı tutuyorsa dikkat

Dermatoloji Uzmanı Prof.Dr. Şemsettin Karaca, koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanı terleme sorununun toplumda yüzde 2 oranında görüldüğünü belirterek, “Avcu terleyen bir genç başkasıyla eli ıslakken tokalaşmak istemez, avucu kapalı gezer.

Çocuğunuz avcunu kapalı tutuyorsa dikkat

HABER:BSHA
 Bu durum gençlerin sosyal gelişim süreçlerini olumsuz etkiler” dedi. Dr. Karaca, ülkemizde sık görülen terlemenin aslında toplumsal bir problem olduğunu söyledi.
Yaz aylarının yaklaşmasıyla terleme şikayetleri artacağını belirten Özel Hera Derma Polikliniği’nde görevli Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şemsettin Karaca, terlemenin nedenleri arasında genetik yatkınlığının da olduğunu söyledi. Özellikle avuç içi terleme sorununun bazı meslekler açısından risk oluşturduğuna dikkat çeken Dr. Karaca, “Örneğin eli çok terleyen sekreter, önemli evrak ve kağıtları tutarken ıslatabilir, hatta bu stresle terlemesini de arttırır. Yine aynı sorunu yaşayan bir polis veya asker için, silah güvenliği olumsuz etkilenecektir” dedi.
 Kişide terleme, yerlerine ve yaygınlığına hatta terlemenin artma zamanlarına göre farklı nedenlere bağlı gelişebilir. Bazı terlemelerin altında hormonal bozukluklar, verem gibi enfeksiyonlar, lenfomalar gibi kanserler veya nörolojik hastalıklar yatabilir. Bu nedenle rahatsız edici düzeyde terlemesi olanlar hekim kontrolünden geçmelilerdir.  El, ayak ve koltuk altı terlemesi, altında genetik yatkınlık dışında bir nedenin bulunmadığı bir aşırı terleme hastalığıdır. Özellikle bu tür “aşırı terleme” sorunu gençlerde daha önemli sorunları yol açmaktadır. Eli çok terlediği için sınavda başarısız olan veya sonlandıramayan öğrenciler var. Arkadaşıyla tokalaşmaktan hatta tokalaşmak durumunda kalmaktan endişelenen ve bu nedenle elinde peçetesi ile dolaşan ve hiç de azımsanmayacak sayıda gençlerimiz bulunmaktadır. Tüm bu sorunlara baktığımızda terleme aslında toplumsal bir problemimizdir” diye konuştu.
Terleme önleyici ürünler sağlık sorununa yol açabilir
Koltuk altı terlemesi olan kişiler sürekli siyah ya da beyaz renk kıyafetleri tercih ettiklerini belirten Dr. Karaca, “Terlemeyi azaltmak için kullanılan bazı solüsyonlar, sprey veya "roll on"lar da giysinin rengini değiştirebiliyor. Bu ürünlerin uzun süre kullanımıyla ter kanallarının tıkanıklığına bağlı olarak başka sağlık sorunlarına yol açabilir” dedi.
Aşırı terlemeye karşı etkin iki farklı tedavi yöntemi  
Aşırı terlemenin tamamen ya  da yaz ayları için kesilmesi için farklı tedavi yöntemleri olduğunu kaydeden Dr. Karaca, şunları söyledi : “Vücudumuzdaki sinir uçlarından ter kanallarını tetikleyen bir nöro iletici vardır. Terlemeyi önleyen güncel tedavilerden birisi, yüzdeki kırışıkları gidermek için mimik kaslarını kısmi felç etmek için de kullanılan botokstur. Aynı botoks ter bezlerinin çalışmasını engeller. Bahar ayında terleme bölgesine yapılacak botoks o yılın rahat geçirilmesini sağlar. Terleme bölgesine (el, koltuk altı) uygulanan botulinum toksin uygulamaları 20-30 dk da uygulanan etkinliği 6-12 ay devam eden etkili bir yöntemdir. Daha kalıcı çözümlerin endoskopik torosik sempatoktomi isimli bir ameliyat tekniğiyle sağlanması mümkündür. Bu yöntemle terleme olan bölgelere giden sinirler yakılıyor. Böylece ter bezleri kalıcı olarak uyarılmıyor”
Çocuğunuz avcunu kapatıyorsa dikkat
Çocuk avucunu kapatma ihtiyacı duyuyorsa, sosyal ilişkilerde tokalaşmak istemiyorlarsa bu, çocuklarda avuç içi terleme sorunun varlığına işaret olabilir. Bu sorunun geç fark edilmesi çocuğun sosyolojik gelişimini olumsuz etkiler. Aynı çocukların girdikleri sınavlarda ellerinin terlemesine destek olmak amacıyla gözetmenler tarafından anlayışla karşılanması gelecek endişesi taşıyan bu gençleri cesaretlendirecektir.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 12:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234