ÇED sonuçlandı Ödemiş'te kazanan çevreciler!

ÇED sonuçlandı Ödemiş'te kazanan çevreciler!
banner267

Ödemiş İlçesi sınırları içerisinde yer alan Başova Yaylası'nda 2018 yılında yapımı gündeme gelen mermer ocağı için Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) süreci sonuçlandı. Firmanın başvurusunu inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'değerlendirme sürecinde gelen olumsuz kurum görüş' nedeniyle sürecin iptal edildiğini duyurdu.

Ödemiş’teki kırsal Çamyayla Mahallesi'ne 8 kilometre mesafedeki Başova Yaylası'na yapılmak istenen mermer ve taş ocağı, gündeme geldiği 2018 yılında köylüler ve çevrecilerin tepkilerine neden olmuş.

Yaylada toplanan Derebebekler, Dereuzunyer ve Çamyayla mahallelerinde yaşayan bir grup köylü, bölgeye ocak yapılmak istenmesini, taşıdıkları dövizlerle protesto etderken, aralarında kadınların da bulunduğu grup, 'Suyuma, toprağıma, ormanıma dokunma' yazılı pankart ve 'Oksijen deposu olan Başova Yaylası'na gelme, girme, kirletme' ve 'Barbunyama, taze fasulyeme, domatesime dokunma' yazılı dövizler açmıştı.

KÖYLÜLERİ 3 YIL SONRA SEVİNDİREN KARAR

Firma 24,90 Hektar alanda 240.000 m3/yıl kapasiteli II-B Grubu Mermer Ocağı projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi raporuna başvuru yapmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelenen dosya hakkında ise karar verildi. Paylaşılan bilgi de firmanın ÇED raporu talebi süreci olumsuz sonuçlandırıldığı duyururken, şu ifadelere yer verildi;

"İlimiz, Ödemiş İlçesi Derebebekler Mahallesi sınırları dahilinde, Başova Yaylası güneyindeki Küçükçal Tepe mevkiinde, 201500504 Ruhsat Numaralı (3301849 Erişim Numaralı) sahada Mehmet METE tarafından yapılması planlanan "24,90 Hektar alanda 240.000 m3/yıl kapasiteli II-B Grubu Mermer Ocağı" projesi için hazırlanan ve Müdürlüğümüze sunulan Proje Tanıtım Dosyasının ÇED  Yönetmeliği çerçevesinde inceleme değerlendirme sürecinde gelen olumsuz kurum görüşü nedeniyle, 26/03/2021 tarih ve 612321 sayılı yazımız ile ÇED süreci iptal/iade edilerek sonlandırılmıştır."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214