Bölgemizde ağır kış günleri yaşanacak

Bölgemizde ağır kış günleri yaşanacak
banner267

Uluslararası meteoroloji merkezlerinin son değerlendirmelerine göre pazar gecesinden itibaren Ege Bölgesi'nde uzun yıllardır yaşanmamış ölçüde ağır kış günleri yaşanmaya başlanacak. Tahminler gerçekleşirse pazar-perşembe günleri arasında İzmir kent merkezinde 3-5, Ödemiş'te 25, Güzelbahçe'de 10, Kemalpaşa'da yaklaşık 30 santimlik kar örtüsü oluşacak.

Edinilen bilgilere göre Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havaya, Rusya üzerinden sarkacak aşırı soğuk hava tabakası da eklenince pazar günü akşam saatlerine kadar etkili sağanak yağış olarak kendisini gösterecek sistem, gece geç saatlerden itibaren Ege Bölgesi başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünde yoğun kar yağışlarına neden olacak.

Kar yağışı Turgutlu'da 45-50, Manisa'da 30, Kütahya'da 50, Sındırgı'da 40, Bozdağ'da 50-70, Aydın'da 25, Bergama'da 15-20, Uşak'ta 50, Ayvalık'ta 5-10, Kula'da 50 ve Afyankarahisar'da 50 santimetrelik kar kalınlığına neden olacak.

Hava sıcaklıkları ise  pazar gecesinden itibaren bir haftalık süreçte 20 derece birden azalarak o derecenin altına düşecek. İzmir'de -3-0, Kütahya'da -10 ile -5, Afyankarahisar'da -11 ile -1 derece arasında sıcaklıklar bekleniyor. Hafta başından itibaren şiddetli kuzey rüzgarlarının da etkisiyle hava sıcaklıkları daha düşük hissedilecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre İzmir'de şubat ayında en düşük sıcaklık 1950 yılında -5.2 derece olarak ölçülmüştü. En yüksek kar örtüsü ise 31 Ocak 1945'te 32 santimetre olarak gerçekleşti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214