Beydağ’da görüldü ‘Uğur Böceği Örümceği’

Beydağ’da, halk arasında ‘Uğur böceği örümceği’ olarak bilinen bir örümcek türü görüldü.

Beydağ’da görüldü ‘Uğur Böceği Örümceği’
banner267

HABER: DİLEK AYVALI

Beydağ’da yaşayan Emre Kaymak isimli vatandaş Sağlık Ocağı bahçesinde gördüğü bu örümceğin fotoğrafını çekerek Yerelgüç Gazetesi ile paylaştı.

Böceği fotoğrafladıktan sonra internette araştırma yapan Emre Kaymak, böceğin zehirli bir tür olduğunu öğrendi. Yerelgüç Gazetesine konuşan Emre Kaymak, “Bu ugur böceği örümceği, zehirli bir türmüş. Beydağ sağlık ocağı’na bahçesinde gördüm. Sizinle paylaşmak istedim ve birçok bölgede görülmeye başlanmış. Bu örümceği araştırdım zehirli bir örümcek ve ayağımla dokundugumda saldırıya geçti. Yakalamak istedim kaçtı. Herkes bilgilensin istedim” dedi.

UZMANLAR UYARIYOR

Uzmanlar canlının 'Eresus cinnaberinus' cinsi örümcek olduğunu ifade ederek,  bu örümceklerin bazı türleri hariç zararlı olmadığını söyledi. Ayrıca uzmanlar şunları kaydetti, “Tamamen zararlı diyemeyiz; ama zehirli türleri de var. Türden türe fark etmek üzere zehirli de olabilir. Çıplak elle dokunduğumuzda toksin verdiği için kaşıntı ve aşırı hassas bünyelerde alerjiye neden olabilir. Bu örümcekler genellikle doğada karanlık alanlarda, kuytu alanlarda, taş altlarında, kayalıklarda, nemli toprak alanlarında, çatlak ve yarıklarda veya yere dökülen yapraklar altında görülür. Vatandaşlarımız bu örümcekleri görünce öldürmesinler, bilmeden faydalı canlıları da öldürüyoruz.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214