Bel çevreniz 1 metreyi geçiyorsa dikkat

Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Yalçın, kalp krizi, felç gibi bir çok kalıcı rahatsızlığa neden olan şeker hastalığında riskimizi ölçmemiz için basit bir test önerdi.

Bel çevreniz 1 metreyi geçiyorsa dikkat

HABER:BSHA
Dr. Yalçın, “Erkeklerde bel çevresi 94 santimetre (1 metreyi geçmesin ) , kadınlarda ise 80 santimetreyi geçiyorsa şeker hastalığı açısından risk oluşmaktadır. Mezureyi alıp ölçüm yapın” uyarısında bulundu.
Batı Anadolu Central Hospital Hastanesi’nde görevli Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Yalçın, çağın hastalığı şeker hastalığının görülme oranının her geçen gün arttığını söyledi. Hareketsiz yaşamın şeker hastalığını ve buna paralel olarak obeziteyi de arttırdığını belirten Dr. Yalçın, Türkiye’de şeker hastalığının 2010 yılında görülme oranının 13.6 iken, şu an bu oranın yüzde 16 lara yükseldiğini ifade etti. Hastalığın en büyük zararının damarlarda ortaya çıktığına dikkat çeken Dr. Yalçın, “Yüksek şeker vücudumuzun en hassas bölgelerine en çok zararı veriyor. Dünyada sonradan olan körlüğün en sık sebebi şeker hastalığıdır. Ülkemizde sonradan olan böbrek yetmezliğinin en büyük sebebi de şeker hastalığıdır. Yine yüksek şekere bağlı kalbe giden damarlardaki hasar nedeniyle kalp krizi, beyne giden damarlardaki hasara bağlı ise felçler oluşabiliyor. Çok ciddi komplikasyonları olan bu hastalık, damar yapısına bozarak bunlara sebep oluyor. Kanımızdaki şeker normalden yüksek seyrederse damarlara toksik etki gösteriyor” dedi.
“Hasta yakınları da tedavi çabasına katılmalı”
Kanda şeker seviyesinin ne kadar yüksek seyrederse hastalığın zararlarının görülmesinin de o kadar hızlandığını ifade eden Dr. Yalçın, “Şeker hastalığının tedavisi ile dahiliye ve endokrin uzmanları daha yoğun olarak ilgileniyor. Tüm doktorlar hastaları kronik hastalıklardan korumak için uğraşıyor. Ama bu çaba yeterli değil. Bu çabanın içerisine hasta ve hasta yakınları da girmelidir. Tedavi sadece ilaç kullanmakla bitmiyor. Yeme-içme alışkanlıkları çok önemli. Hastanın eşi yemeği şeker hastasına göre hazırlayacak, sofra da ona göre kurulacak. Hasta doktor tavsiyelerine ve diyetine uyarsa uzun ve sağlıklı bir yaşam sürecektir. Şeker hastalarına tuzla ve yağlı yeme, doğrudan şeker tüketme, egzersiz yap, yürüyüş yap diyoruz. Kırmızı eti sınırlı tüket diyoruz. Tüm bu uyarılar aslında sağlıklı beslenmemizi sağlıyor. Şeker hastalarının diyet önerileri aslında sağlıklı beslenme önerileridir. Obezitenin en önemli faktörlerinden biri aşırı şeker tüketimidir” diye konuştu.
Kişilerde açlık kan şekerinin 70-100 ml arası, tokluk kan şekeri 140 ml’nin altında olması gerektiğinin altını çizen Dr. Yalçın, şeker hastalığı açısından risk altında olan grupları açıkladı ;
45 yaşı üzerindeki kilolu kişiler
Karın bölgesi yağlanması olanlar
Anne ve babada şeker hastalığı olanlar
Hipertansiyonu olan hastalar
Metabolik sendromu olan kişiler
Kan yağlarında sorun olanlar
Polikistikover sendromu olan kadınlar
Gestasyonel diyabet geçirenler
Damar hastaları (felç, kalp krizi geçirenler)


Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2017, 11:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234