BADEMLİ FİDANCILIK KALKINMA KOOPERATİFİ ATILIMLAR ÜZERİNE ATILIMLAR YAPIYOR

S.S. Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi atılımlar üzerine atılımlar yaparak, ortaklarına büyük umutlar veriyor.

BADEMLİ FİDANCILIK KALKINMA KOOPERATİFİ ATILIMLAR ÜZERİNE ATILIMLAR YAPIYOR
banner209

HABER: YÜKSEL BALCI

1968 yılında kurulan 415 ortaklı kooperatif, 171.720 m2’lik alanda yaptığı çalışmalarla Küçük Menderes Bölgesinin gözbebeği oldu. Önce meyve fidanı üretimiyle faaliyete geçen kooperatif, daha sonra süt ve süt ürünleri ile zeytinyağı üretimine de el attı. Yılda 20 milyon 20 tür meyve fidanı ve çalı grubu dış mekân süs bitkileri üreten kooperatif, yılda 2.616.413 litre sütten peynir, tereyağı, ayran, yoğurt ve süt satarak ortaklarının ekonomisini daha da güçlendirmektedir. Bu arada, yılda 300.000 litre 2lt ve 5lt’lik teneke kutularda ve 1lt’lik cam şişelerde ambalajlanmış natürel zeytinyağı üreterek zeytin üreticisine de kollarını açarak zeytinyağı üreticilerinin gelirlerine gelir katmaktadır. Doku kültürü laboratuvarında yılda 4 milyon meyve fidan klon anacı üretilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm peyzaj işlerini üstlenen kooperatif, aynı zamanda ürettikleri süt ürünlerini Büyükşehir Belediyesine göndermektedir. Bu süratle, kooperatif yöneticileri üreticinin alın terini değerlendirmenin mutluluğunu yaşamaktadırlar. Bu arada, üreticilere hastalıktan ari ithal toprak ve saksı desteği yapılmaktadır. Yakında sabun üretimine başlayacak olan kooperatif bunun alt yapısını hazırlama telaşında.

Kendi elektriğini kendisi üretiyor.

Kooperatif yeni atılımlarını sürdürerek devleşirken, kooperatif binasının çatısına yerleştirdiği güneş enerjisi sistemi ile kendi ısı ve ışık sistemini kendisi yaparak kooperatifin maliyetinin önemli ölçüde azalmasını sağlamıştır.

50 yıllık Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi kooperatif çalışmaları ile ilgili şöyle konuştu:

 “Kooperatifimiz 1970 yılında faaliyete geçti. İlk önce meyve fidanının tarım girdilerini temin edilmesi ve üretilen ürünlerin pazarlanmasını sağlamak amacıyla, işe başladık. İlk yıllarda 1 milyonun üzerinde meyve fidanı üretimi yapılan kooperatifimizde bu rakam daha sonraki yıllarda 5 milyon ve 10 milyona ulaşmıştır. Tüm teknolojilere sahip çıkarak, bu rakam daha sonra 10 milyonun üzerine çıkmıştır. Üretilen bu fidanların gerek yurtiçinde gerek yurtdışında satışının yapılması için gerekli her türlü çalışma yapılmıştır. Bunun yanı sıra süs bitkisi de üreterek Büyükşehirlerde beton yığınları arasında yaşayan insanların daha çok oksijen alabilmeleri için belediye başkanları veya devlet, büyük park ve bahçeler kurmaktadır. Buralarda kullanılacak süs bitkilerinin %60’ı ithal edilirdi. Özellikle bu ithalatın önünü kesmek ve o standartta ve kalitede ürün üretebilmek için meyve fidanının yanında süs bitkisinin de üretimini başlattık. Bugün ortaklarımız 20 milyonun üzerinde süs bitkisi üretmektedir. Çalı ve yaprağını döken ağaç grubu.”

Kooperatifin asıl işlerden birinin de zeytin ve zeytinyağı olduğunu belirten Bilgi, “Ortaklarımızın üretmiş oldukları zeytinler de en son sistem tesislerde sıkımı yapılarak, filtrelerden geçirilerek 2 lt ve 5 lt’lik teneke kutularda ve 1lt’lik cam şişelerde ambalajlanıp tüketiciye en sağlıklı şekilde sunuyoruz. Dünya teknolojisine uyabilmek için doku laboratuvarımızda virüsten ari yılda yaklaşık 5 milyon adet meyve fidanı ve süs bitkisi anacı üretilmektedir. Tabi bu işlerin yanında hayvancılıkla uğraşan ortaklarımıza da sahip çıktık. Onların sütlerini ve hayvan girdilerini daha ucuza mal etmek için çalışmalar başlattık. Veterinerlik hizmeti, yem ihtiyaçları gibi birçok yardımda bulunup ayrıca damlarında iyileştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Sütlerini en hijyenik ortamda soğuk zincir sağlanarak toplayıp, onların bir kısmını mamul haline getirmekte bir kısmını da soğuk süt olarak ulusal düzeyde üretim yapan firmalara veriyoruz.”

 Bilgi, “Bademli ’de yılda 2 bin ton Japon grubu erik üretilmektedir. Bunu yanında 1,5 milyon ton kiraz, 5 milyon ton kestane üretilmektedir. Bu ürünlerin ambalajlama ve pazarlama organizasyonu da kurduk. Bütün bunlar için enerji gerekmektedir. Bunu daha az maliyetle yapabilmemiz için binalarımızın üzerine Güneş Enerjisini kurduk. Bununla elektriğimizi daha ucuza mal ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 12:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214