2. Dönem buzağı desteği nihayet ödeniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2 dönemde ödenen buzağı desteği bu hafta ödeniyor.

2. Dönem buzağı desteği nihayet ödeniyor

Uzun zamandır yetiştirici tarafından beklenen haber nihayet geldi. Edinilen bilgiye göre 25, 26 Kasım günü yetiştiricinin yüzü bir nebze olsun gülecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2. dönemde ödenen buzağı desteği bu hafta ödeniyor. Yaklaşık 400 ile 450 milyon arasında ödenecek olan 2. dönem buzağı desteği Cuma günü hesaplara aktarılacak.

Destekten Kimler Faydalanıyor?

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında yürütülen 2020 yılı buzağı desteklemesinden; 120 gün yaşamış ve programlı aşıları tamamlanmış olan Türkvet ile E-ıslah veri tabanlarına kayıtlı 2020 yılı doğumlu buzağılar faydalandırılacak.

Buzağı desteklemesinden yararlanmak için, soy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla, Önsoy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler ise şahsen veya üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapanlar.

Buzağıların analarında, 2020 yılında ilk doğumunu yapan düvelerin ilkine buzağılama yaşının en fazla 810 gün, ineklerde ise destekleme yılı ile bir önceki buzağılaması arasındaki sürenin en fazla 450 gün olması şartı aranmaktadır. Bu parametreler e-ıslah kayıtlarından, e-ıslahta kayıtlı olmayan ineklerin ise e-ıslahta kayıtlı buzağılarından hesaplanır. (Bu üreme kriterleri 1 Eylül 2020 tarihinden önce doğan buzağıları kapsamamaktadır.)

Destekleme kapsamında;

1)Önsoy kütüğüne kayıtlı yetiştiricilere buzağı başına 470 TL,

2)Soy kütüğüne kayıtlı analardan suni tohumlama sonucu doğan buzağılar için (süt ölçüm kriterlerini yerine getirmiş) Birlik aracılığıyla müracaat eden yetiştiricilere buzağı başına 645 TL,

3)Etçi veya kombine ırk boğaların sperması ile suni tohumlama sonucu doğan buzağılar için yetiştiricilere buzağı başına 700 TL,

4)Döl kontrolü kapsamındaki boğaların sperması ile suni tohumlamadan doğan buzağılar için buzağı başına ilave 50 TL ödeme gerçekleştirilecek.

Tebliğe göre "buzağıların zamanında küpeletilmesi, Türkvet ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılmasından" yetiştiriciler sorumlu olacak.

KAYNAK

https://www.anadoluizlenimleri.com/genel/2-donem-buzagi-destegi-nihayet-odeniyor-h3678.html

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284