100. YIL KUTLAMALARI BAŞLADI

Ödemiş Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı önünde düzenlenen etkinliklerin ilki meşale yakılmasıyla başladı.

100. YIL KUTLAMALARI BAŞLADI

HABER: SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Düzenlenen etkinlik programına Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş’te bulunan sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Etkinlik saygı Duruşu ve Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi Öğrencilerinden oluşan bir grup öğrencinin İstiklal marşını işaret diliyle katılanlarla birlikte söylemeleriyle başlarken, öğrenciler daha sonra işaret diliyle İzmir Marşını söylediler.

Etkinlikte Konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş,“ 120 Bin Yunan askerinin İzmir’e yapmış olduğu çıkartmaya yürekleriyle, dur diyen Hasan Tahsin’in yakmış olduğu ateşin ertesi gününü 100 yıl sonra yaşıyoruz. 100 yıl içinde bu meydanlarda olan insanlar umutlarını yitirmeden burada az öncede gençlerimizin yapmış olduğu işaret dili ile İstiklal Marşını söylenmesini duygulanarak izledim. Hepsini tek tek teşekkür ediyorum. Bugün meşalemizi yakacağız. Aslında o meşale 100 yıl önce yandı. Hasan Tahsin’in düşmana dur deyişinin öncesinde 6 aydır İstanbul’da kurtuluş için hazırlanan Mustafa Kemal en son düşman askerinin İzmir’e çıkartma yapması ile artık ok yaydan çıkmıştı. Süreç başlayacaktı.  Arkadaşlarıyla vedalaştı. Ve bugün İstanbul’dan binmiş olduğu Bandırma Vapuruyla birlikte 18 Arkadaşıyla hedeflediği Samsun’a doğru yol alıyor. O yolculuk bizce 100 yıldır bitmedi. 100 yıldır o inanç sürdürüldü, inanıldı ki bugün yine o anları birlikte yaşıyoruz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor bir günle yaşanacak bir etkinlik bir bayram olmalıdır diye düşündük. O yüzden o ateşi bugünden yakarak, 19 Mayıs yani Mustafa Kemal’in doğum günü akşamına kadar da sürdüreceğiz. Her güne belirli etkinlikler sığdırmaya çalıştık. Demiştik ya biz geldiğimizde Bayramlar bile başka olacak demiştik. Onu hep birlikte yaşayacağız. Organizasyonda Sivil toplum kuruluşlarıyla ve okullarımızla birlikte yer aldık.  Yüreklerimiz 100. Yılın sorumluluğunu ve inancını taşıyorsa hepimiz içinde en önemlisi bu olur diye düşünüyorum. Etkinliği hazırlayan herkese emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlik daha sonra Ödemiş Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibinin yaptığı gösteriler katılanlar tarafından büyük ilgi görürken, 100.Yıl meşalesini Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi Öğrencileri ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile birlikte yaktılar.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234