TİRE ROMANLARI DERNEĞİ 'ROMAN KADIN ÇALIŞTAYI' DÜZENLEDİ

İzmir’de ilk kez ‘Roman Kadın Çalıştayı’ düzenlendi. Etkinliğe Tire ve Konak Belediyesi destek verdi.

TİRE ROMANLARI DERNEĞİ 'ROMAN KADIN ÇALIŞTAYI' DÜZENLEDİ
banner233

HABER: Dilek Ayvalı

Tire Romanları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından İzmir Kaya Otel’de düzenlenen ve Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından desteklenen Roman Kadın Çalıştayında, Roman topluluklarındaki kadınların STK çalışmalarına etkin bir şekilde katılım sağlaması ve STK çalışmalarının kadın odaklı olarak yapılması amaçlandı.

Sıfır Ayrımcılık Derneği yöneticileri, İzmir Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği’nden Murat Kaya, Roman Kadınları Kültür Sanat Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Sema Kalburcu, Roman Toplumu Gençlik Eğitim ve Kalkınma Derneği’nden Emin Karameşe, Dikili Roman Sosyal Gelişim Derneği’nden Sitem Kara, Emir Sultan Mahalle Muhtarı Hüseyin Heptepe, Yenişehir Mahalle Muhtarı Süleyman Çatalbaşa, Hilal Mahalle Muhtarı Ali Pekgökçen ve roman kadınlar katıldı.

KADIN DEZAVANTAJLI İSE ROMAN KADIN 2 KERE DEZAVANTAJLI

Programın açış konuşmasını yapan TİROMDER Başkanı Hasan Hüseyin Karabacak şunları kaydetti, “Ülkemizde zor iştir kadın olmak. Birinin eşi, kızı, annesi veya kardeşi iken kutsal ama tek başına iken hep avlanması gereken bir hedef olmaktır. Hem işte, hem evde, hem aşkta, hem sosyal hayatta mükemmel olmak zorunda olmak ve hemcinsleriyle savaşmak zorunda kalmaktır. Hele hele hem Roman, Hem Kadın olmak, çok daha zordur. Kadınların dezavantajlı olduğunu düşündüğümüzde roman kadınlar iki kere dezavantajlıdır. Roman STK'ların Roman açılım sürecinden sonra hızla çoğaldığı fakat STK’ların hak temelli yapısının zayıflığı ve hak temelli savunuculuk faaliyetlerinin gerektiği gibi gelişmediği özellikle Roman kadınların, STK’lara katılmadığı yapılan çalışmalarda görülmüştür.

STK’LARDA KADINLARIN OLMASI HEDEFLENİYOR

Kadınların Roman STK’larda görev almamaları, savunuculuk faaliyetlerinin hak temelli yapısının eksik kalmasına, özellikle kadın odaklı çalışmaların yapılmamasına çalışmaların toplumsal cinsiyet temelinin eksik kalmasına, kadınların talep ve ihtiyaçlarının ortaya konulamamasına neden olmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Roman topluluklarındaki kadınların STK çalışmalarına etkin bir şekilde katılım sağlaması ve STK çalışmalarının kadın odaklı olarak yapılması amaçlanmıştır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için Roman kadınlarının ve gençlerinin kapasitelerinin arttırılması yolu ile kadın ve genç üyelerin çoğaldığı ve etkin olarak çalıştığı STK’ların oluşması ile var olan Roman STK’larda da kadın ve gençlik komisyonları kurulması hedeflenmiştir.

KADIN ŞAHANE BİR ŞEYDİR

Kadın erkek eşit değildir. Kadın şahane bir şeydir. Kadın narindir. Narin olması hemen yenilmesi demek değildir ama. Güçlüdür de aynı zamanda, kolayca pes etmez. Dünyanın yaratıcı, doğurgan, yenilenen, temizleyen, sakin yanıdır kadın. Savaş kadına göre değildir. Yalnızca sevgi için savaşır kadın veya sevdiklerini korumak için… Yuvayı dişi kuş yapar lafı doğrudur. Betondan bir evi, bir kadın “yuva” yapabilir ancak. Sevgi ile yapamayacağı şey yoktur ki kadının… Yeter ki ihtiyacı olan sevgi, ilgi, şefkat ve güveni alsın karşısından. Kadın olmak güzel olmaktır, güzelliktir. Gülümsemektir, huzur vermektir. Aynaya baktığında kendini sevme sanatıdır kadın olmak. Değişimdir aynı zamanda, yerinde durmamaktır. Saf olmaktır, iyi düşünmektir kadın olmak. Akıldır ama daha çok duygudur kadın ve yanılmaz duygularında asla. Sevilendir, el üstünde tutulandır. Sevildikçe güzelleşen ve hayatı güzelleştirendir. Aldığını 2 katına çıkarma gücü vardır kadında.”

KADIN KATILIMINI GÜÇLENDİRMELİYİZDaha sonra konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, “Türkiye’de Roman STK’lar içerisinde roman kadınlar yok denecek sayıda. Kadınların olmayışı hem kadın katılımı hem cinsiyet eşitliği hem de kadınların talepleri açısından büyük bir eksiklik. Bu anlamda kadın katılımını güçlendirmeyi hedefleyen, ayrıca mahallelerindeki sorunları kadınlarımız gözünden konuşup tartışıp çözüm önerilerini sunacağı bu çalışmayı çok önemsiyorum. Düzenleyen ve emeği geçen geçen başta TİROMDER Başkanı Hasan Hüseyin Karabacak’ı tebrik ediyorum. Öncelikle şehrimize, ülkemize ve kadınlara hayırlı olmasını temenni ediyor başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

NİHAİ HEDEF BİR ROMAN KADIN PLATFORMU OLUŞTURMAK

Türkiye’de bir ilk olan bu çalıştay, İzmir’in farklı ilçelerinden ve farklı mahallelerinden gelen 30 kadının kendi yaşadıkları mahalledeki sorunları ve çözüm önerilerini tartıştığı bir program. Çalıştay sonunda çıkan rapor önce yerel yetkililere, Çalıştaya katılan lider kadınlar arasından 5 temsilci ile İzmir Valiliğine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Romanların yoğun yaşadığı ilçelerdeki kaymakam ve belediye başkanlarına sunulacak. Son olarak Milletvekilleri ve medya ile paylaşılacak. Bir sonraki hamlede ise çalıştaya katkı sağlayan STK’lardaki kadın komisyonları ve yeni kadın dernekleri desteklenecektir. Nihai hedef bir roman kadın platformu oluşturmak.

Çalıştayda Avukat Gülçin Aktunç, Temel Haklara Erişim Ve Genel Savunuculuk İçinde Kadının Yeri’ni anlatan bir sunum ve bilgilendirme yaparken Psikolog Özge Kutay beyin fırtınası ve çalıştayın modaratörlüğünü, Sivil Toplum Uzmanı Hale Eryilmaz ise Raportörlüğünü yaptı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234