ÖDEMİŞ’TE “YAYA GEÇİDİ NÖBETİ”

Türkiye genelinde olduğu gibi Ödemiş’te de "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla "Yaya Geçidi Nöbeti" uygulaması gerçekleştirildi.

ÖDEMİŞ’TE “YAYA GEÇİDİ NÖBETİ”

 HABER: SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74' üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş, kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar" hükmü getirildi. Bu kanunla beraber İçişleri Bakanlığı 2019 yılını 'Yaya öncelikli trafik yılı' ilan etti. Ödemiş’te de bulunan Tüm Okul önlerindeki yaya geçidinde öğrenciler ellerinde pankartlarla yaya geçidinden geçerek yaya ’ya yol ver dediler.

Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, “İzmir Valimiz Sayın Erol Ayyıldız’ın talimatıyla tüm ilçelerde olduğu gibi Ödemişimizde ’de yapılan bir etkinliktir. Tüm okullarımızda eş zamanlı olarak vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirmek, öğrencilerimize de bu bilinci vurgulamak amacıyla velilerimizin de katıldığı bir etkinlik düzenledik. Bunu Ödemiş İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ve Ödemiş Emniyet müdürlüğü ile birlikte yürüttük. Sizler ve halkımızla birlikte bu etkinliği gerçekleştirdik. Bu etkinliğimiz Ödemiş’te 6 noktada eş zamanlı olarak yaptık. Okul önlerinde yaya geçidi olan tüm noktalarda yapılmaktadır. Bu etkinliği yapmamız daki amaç ise trafik ve yaya güvenliğini sağlamak yaya geçitlerinde önceliğin yayalarda olduğunu anlatmak. Ödemiş’te de trafik önemli sorunlardan birisi hem kamunun rahat etmesi karşıya geçmek isteyen vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde geçmesi, şoförlerimizin ve sürücülerimizin de bu konuda duyarlı olması yayaların haklarını riyakat etmesi anlamında önemli bir etkinliktir. Bu etkinliğimizin de bu anlamda bir bilinç vermeye vesile olacaktır”

Ödemiş Emniyet Müdürü Mümin Sevgen, “Bakanlığımız tarafından 2019 yılı trafikte yaya önceliği yılı ilan edildiği için bugün Ödemiş Emniyet müdürlüğü Ödemiş İlçe Milli eğitim müdürlüğümüz ile birlikte saat 13 ile 15.00 saatleri arasında eş zamanlı olarak Öğrencilerimizle birlikte toplumda ve Trafikte yaya önceliğinin farkındalığını oluşturabilmek için böyle bir etkinlik düzenledik. Bundan sonra bu etkinliklerle devam edecek her sene ortalama 1700 kişi civarında vatandaşımız yaya olarak vefat ediyor trafik kazalarından dolayı bunun önlenmesi sayının azaltılması için çalışmalarımız çocuklarımızla birlikte bu etkinlikte bundan sonraki çalışmalarımızda devam edecek”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234