KAPLAN ÇAM RESTORAN KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Tire Kaplan Çam Restoran, Tire kültürü ve tarihi hakkında her hafta Pazar günü gerçekleştirmeyi düşündüğü sohbet toplantılarının ilkinde Tire Kültür Derneği onursal başkanı araştırmacı yazar Munis Armağan’ı konuk etti.

KAPLAN ÇAM RESTORAN KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

HABER: DİLEK AYVALI

Katılımcılara Tire Yemek kültürü hakkında bilgiler veren araştırmacı yazar Munis Armağan, Tire’nin civar il ve ilçelere  göre tarihsel ve kültürel alanda daha köklü bir geçmişi ve kültürü olduğunu söyleyerek, Tire tarihindeki bu kökselliğin yemek kültüründe de ciddi bir zenginliğe yol açtığını ifade etti. Tire yemeklerinin kırsal ve şehir kültürünün doğal bir yansıması olarak çeşitlilik arzettiğini söyleyen Armağan, “yöremizdeki yemek kültürünün temellerini hayvancılık kültürü oluşturmaktadır. Bizler kültür olarak et ve süt ürünleri konusunda inanılmaz bir yemek kültürü geliştirmiş toplumuz. İlçemizin de bu zenginliğe sunmuş olduğu farklılıklar bu gün Tire yemek kültürünün özelliklerini oluşturmaktadır. Tire yemek kültürü çorbalar yani başlangıç yemekleri, doyurucular denilen ana yemekler ve tatlı veya meyvalardan oluşan tatlandırıcılar formunu tam olarak temsil ediyor. Bu gün artık kaybetmiş durumda olduğumuz bir çok yemek çeşidimiz bu formun birer ifadesi olarak orta yaşın üzerindekiler tarafından hatırlanması bunu açıkça gösteriyor. Her şeye rağmen bu gün et, süt ve ot yemekleri bakımından Tire yemek kültürünün hala çok zengin çeşitliliğe sahip olduğunu biliyoruz. Bu gün sofralarımızı süsleyen bir çok yemeğin isminin bile öz Türkçe kelimelerden oluşması ve tarihsel açıdan oldukça eski kökleri temsil etmesi bu zenginliğin ve kökselliğin açık bir göstergesidir.” Dedi.

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ HER HAFTA PAZAR GÜNÜ KAPLAN ÇAM RESTORAN’DA DEVAM EDECEK

Tire Kültürü ve tarihi hakkında kültür etkinlikleri sohbet programlarını her hafta Pazar günü saat 01.00 de tekrarlamaya devam edeceklerini ifade eden Kaplan Çam Restoran işletmecisi Öcal Okay ve işletme müdürü Canan Tekkkurşun Çekinmez, işletme olarak Tire kültürüne katkı sağlamayı bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele aldıklarını ifade ederek, amaçlarının kültür sohbetleri kapsamında  bir restorandan daha fazlasını Tirelilere sunmayı hedeflediklerini dile getirdiler. Kültür etkinlikleri kapsamında araştırmacı yazar Munis Armağan’ı konuk etmekten büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Öcal Okay, bundan sonraki kültür sohbetlerinde de Tire’nin yetiştirdiği ve tanıdığı değerleri katılımcılarla buluşturacaklarını söyledi. Tüm Tirelileri kültür sobetlerimize bekliyoruz diyen işletme müdürü Canan Tekkurşun Çekinmez de, Munis Armağan’a katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner257

banner227

banner234