MELİKE ERBAŞ, “HALI BİZİM İÇİN AŞK DEMEK”

17 Yıl önce kurulan Hekim Düğüm, bugün Küçük Menderes Havzasındaki 4 mağazası ile halı, perde, mobilya ve beyaz eşya satışı ile hizmet veriyor.

MELİKE ERBAŞ, “HALI BİZİM İÇİN AŞK DEMEK”

Röportaj: Dilek Ayvalı

Hekim Düğüm’ün kuruluşunu ve 17 yıldan bu yana yaşanan gelişmeleri şirket yöneticisi Melike Erbaş ile konuştuk.

Dilek Ayvaı: Hekim Düğüm'ün hikayesini bize anlatır mısınız?

Melike Erbaş: Hekim Düğüm halı bundan 17 yıl önce halıcılıkla başlayan bir halı mağazasıydı. Şu anda 4 farklı ilçede halı, mobilya, perde, beyaz eşya, küçük ev aletleri, avize gibi bütün ev eşyalarına hitap eden mağazalar zinciri haline dönüştü. Hekim Düğüm halı mobilya perde beyaz eşya olarak geçiyor mağazamızın ismi. İşimiz halıyla başladı müşterilerinin ihtiyaçları ve istekleri doğrutulsunda farklı alanlarda ilerlemeye devam etti.

Dilek Ayvalı: Melike Hanım sizin bu mesleği seçmenizde ailenizin etkisi var mı?

Melike Erbaş: Tabi ki var bizim asıl işimiz anne ve babadan geliyor anne ve babamız el dokuma, halı ve kilim öğretmeni. Akdeniz Üniversitesi Halıcılık Fakültesi mezunu ailem. Annem ve babam orada tanışıyorlar. Annem Halıcılık bölümünü işaretliyor üniversite tercihlerinde, babam da havacılık bölümünü işaretleyecekken yanlışlıkla halıcılık bölümünü işaretliyor. Ve burada tanışıyorlar. Üniversiteyi bitiriyorlar. Üniversiteyi bitirdikten sonra evleniyorlar. Ben ve erkek kardeşim dünyaya geliyoruz. İkimiz de aynı iş içerisindeyiz. Yıllar sonra bir mağaza açmaya kararı alıyoruz. Yıllardır ailecek çalıştığımız bir aile şirketimiz oldu. Ben liseden çıktıktan sonra ben halı mağazasına geçtim.  Eşimin ailesi mağazamıza gelerek halı alıyorlar. Tabii ki biz eşimle o zaman tanışmıyoruz. Halı sayesinde biz de eşimizle birbirimizi bulduk. Halının bizim için farklı bir yeri var. Halı bizim için aşk demek. Kardeşimde halı işiyle uğraşıyor. O da eşiyle birlikte bu işin içerisinde, Kiraz ve Ödemiş’teki mağazalarla ilgileniyorlar. Ben Tire’deki mağazadayım. Torbalı'daki mağazamızda ise müdürlerimiz var. Beraber çalışmaktan zevk aldığımız bir işimiz var. İşimizi severek yapıyoruz. En önemlisi de bu insanların evine bir eşya vermek. Onların yuvalarını kurmakta yardımcı olmak bizim gerçekten keyif alarak yaptığımız bir iş.

Dilek Ayvalı: Hekim Düğüm ne demek, bu işyeri ismini nereden alıyor?

Hekim düğüm biz aslında bu işi 17 yıl önce başladığımızda mobilya perde beyaz eşya bunların hiçbirini satmıyorduk. Halıda da sadece el dokuma halı satışımız vardı. El dokuma halıda Hekim Düğüm Türklerin kullandığı düğüm tarzının ismi, kaliteli bir düğüm tarzıdır. Biz bu düğüm tarzından dolayı işimize de yakın olduğu için bu isimle başladık.

Dilek Ayvalı: Yeni evlenecek olanlara ya da evini yenilemek isteyenlere halı perde ve mobilya seçimi konusunda ne gibi bir sıralama yapmalarını önerirsiniz?

Şimdi aslında bu sıralama şöyle devam ediyor, nişanlı bir çift geliyor önce mobilyasını alıyor sonra halı ve perdelerini veriyoruz ama şöyle sabırsız genç kızlarımız var biz kaliteli bir halı alalım halımız olmuş olsun duvarın arkasına dayayalım hala bu şekilde düşünenlerde var. Tabi kaliteli bir halı alındıktan sonra mobilyada çeşit çok fazla mesela bordo renkte beğendiğiniz mobilyayı yeşil renge değiştirebiliyorsunuz. Çünkü kumaş alternatifleri hemen hemen bütün mobilyalarda bulunmakta. Yani müşterilerimiz geldiğinde biz onlara en mantıklı şekilde onları sıkıntıya sokmayacak bir şekilde ilerleyen dönemlerde yardımcı oluyoruz ne almak isterlerse. Kumaşı alıp, perdeyi sonra diktiren müşterilerimiz bile var.

Dilek Ayvalı: 2019 yılında halı ve perdede moda neydi 2020 yılında trend ne olacak bu konuda neler söyleyeceksiniz?

İnsanlar artık biraz daha sade yaşamayı seviyorlar sanırım. Önceden düz halıysa, desenli koltuk. Desenli halılıysa düz koltuk verirdik. Artık insanlar biraz daha sade yaşamaya alıştı. Halı sade, perde sade, koltuk sade yani artık günün yoruculuğundan bu kafadaki karışıklıklardan herhalde insanlar artık evlerinde sade köşelere yer ayırmaya başladı. Daha çok düz eşyalar satılıyor, daha konforlu, daha rahat artık bizim gençlerimiz daha zevkli. Hekim Düğümdeki alışveriş olanakları şöyle biz kredi kartı ve elden taksitli olmak üzere alışveriş yapıyoruz. Kredi kartı olursa 18 aya kadar vade imkanımız var elden olursa yine 18 aya kadar taksit yapıyoruz ve kefilsiz olarak yapıyoruz. Müşterilerimiz ürünleri beğendikten sonra müşteriyi mağazandan boş çıkartmamak için her türlü alternatifimiz var. Müşterilerimizin gelip bizim fiyatlarımızı görsünler görmeden alışveriş yapmasınlar öncelikle bunu rica ediyorum. Çünkü piyasanın ve ürünlerin fiyatlarını bildiğimiz için gerçekten müşterilerimize cazip fiyatlarla geliyoruz. Çok fazla mal sayımız olduğu için bizim kendi alış imkanlarımızdan da kaynaklı olarak farklı indirimlere özellikle toplu alışverişlerde müşterilerimiz fark ediyorlar. Halı ve perdede indirim oranlarımız çok çok değişiyor mutlaka bizi uğrasınlar alışverişi öyle değerlendirsinler.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234