Yüzde 50'ye ulaşan su kaybı giderilecek

Tire’deki 40 yıllık içme suyu şebekesi, İZSU’nun projesi ile yenileniyor

Yüzde 50'ye ulaşan su kaybı giderilecek

Haber: Dilek Ayvalı

İZSU Tire’deki 40 yıl önce PİK boru (demir boru) döşenerek yapılmış ve zamanla paslanmış, sağlık açısından elverişsiz, ömrünü tamamlamış ve en önemlisi de su kaçağı yüzde 50 oranına ulaşmış olan içme suyu şebekesini yenileme çalışması başlattı.

Yaklaşık 2 yıl sürecek olan çalışma ile Tire’nin Gümüşpala Caddesi’nin üst kısmında kalan bölgesindeki tüm şebeke değişerek yenilenecek. Eski ve paslanmış demir borular yerine HDPE borular döşenecek.

YERALTI SULARI RAHATLAYACAK

Proje ile ilgili İZSU Tire İşletme Bakım Onarım Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tire’nin Gümüşpala Caddesi’nin üst kısmında kalan bölümünde başlattığımız çalışma ile 40 yıl önce PİK borularla yapılan, ömrünü tamamlamış, sağlığa elverişsiz, paslanmış boruları değiştiriyoruz. Yaptığımız bu çalışma ile bu borularda oluşan yüzde 50 oranındaki su kaçağını da önlemiş olacağız. Bu çalışma yer altı sularını büyük ölçüde rahatlatacak. Genel anlamda bakıldığında büyük bir ekonomik kazanç da sağlamış olacağız.

PROJE MALİYETİ 30 MİLYON

Yaklaşık 2 yıl sürecek olan bu projenin toplam maliyeti yaklaşık 30 milyon. Proje kapsamında 100 kilometrelik bir şebeke yenilecek ve Tire’nin şehir merkezinde asbestli boru kalmayacak” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 16:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234