BÜYÜKŞEHİR’ ÜRETİCİYE DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Üreticilere 40 arılı 20 arısız kovan dağıtımı yaptı.

BÜYÜKŞEHİR’  ÜRETİCİYE DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYOR
banner267

İzmir Büyük şehir Belediyesi tarafından Ödemiş’te kırsal kesimde gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi kapsamında  bal ve  alternatif ürünlerin teşvik edilmesi  projesi kapsamında, üreticilere  40 arılı  20  arısız  kovan ve arı malzemeleri  dağıtıldı.

Ödemiş Yerel Hizmetler binası  bahçesinde    bir tören düzenlendi. Törene İzmir  Büyük Şehir  Belediyesi tarımsal projeler  müdürü  Ahmet  Tomar, tarımsal hizmetler dairesi başkanı  Ertuğrul Tugay, Genel sekreter  yardımcısı  Aysel Kılıç Özkan, koordinatör Şevket Meriç,  Ödemiş Belediye  Başkanı Mehmet Eriş, CHP  Ödemiş ilçe  başkanı Hamdi Halis, CHP li  belediye  meclis üyeleri, arıcılar katıldılar.

Törende bir konuşma yapan genel sekreter yardımcısı  Aysel Kılıç Özkan  “ İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık on yıla yakındır. Tarım alanında yerelden kalkınma için büyük hamleler yapıyor. Yani İzmir Büyükşehir Belediyesi şuna inanıyor. Biz üreterek ekonomimizi büyütebiliriz. Üreterek lokmamızı büyütebiliriz ve üreterek ayakta kalabiliriz. Dünyayla rekabet edebiliriz. İşte buna inandığı için bu kapsamda bütün işlemlerinin yanında her alanda kalkınma, sanayii, lojistikte, taşımacılıkta,  her türlü alanda üreticiye desteklediği işlerde var. Kırsala özel ayrı bir önem veriyoruz. Çünkü bizim üreticimiz çalışkan. İklimimiz ve toprağımız uygun  üretmek için her şeye sahibiz. Biz destekliyoruz. Çiftçimiz üretmeye devam ediyor. Kırsaldan kente doğru yıllarca bir akış vardı. Bu akışı durdurmak lazım. Çünkü kentlerinde belli sınırları var. İnsanlarımız kendi yurdundan toprağından göç etmek zorunda kalıyor. Neden kazanamadığı için,  devam ettiremediği için çocuklarına bakmayı devam ettiremedikleri için eğitimlerini devam ettiremedikleri için göç etmek zorunda kalıyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu tersine çevirdi. On yılda tersine çevirmeye devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi şanslı çünkü iyi bir kadrosu var ama tarıma inanan başkanları var. Aziz Başkan buna çok inandı. Çiftçinin köylünün, üreticinin halinden çok iyi anlıyor. Onları nasıl desteklemesi gerektiğini biliyordu. Yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer bu işe çok emek verdi. Seferihisar’da orada bir hamle başlatmış ve bugün İzmir’de bu hamleyi büyütmeye devam ediyor. Bu sebeple İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak nerede neyi ihtiyaç varsa, bilimin ve aklın gerektirdiği bunu ezber olarak yapmıyoruz. Bilim adamlarıyla Stratejik planlamalar yapıyoruz. Çiftçilerle, kooperatiflerle, Ziraat odalarıyla oturup konuşup tartışıyoruz. Nelere sahibiz. Ve bunu nasıl büyütebiliriz. Yeni neler yapmamız gerekiyor bu kapsamda nerede neye ihtiyaç varsa tarım makinasına mı ihtiyaç var. Süt tankına mı ihtiyaç var. Hepsini tespit ediyoruz. Gerekeni yapıyoruz. Burada da 20 üreticiye 20 arısız kovan 40 arılı kovan dağıtmaya geldik. Geçen yıl 232 arılı kovan 116 arısız kovan dağıtmıştık”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “ Küçükmenderes Bölgesi tarıma dayalı bir bölgedir, İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Bundan sonrada birlikte çalışarak, üreticinin alın terinin en iyi şekilde değerlendireceğiz. Daha sonra, üreticilere aldıkları eğitimin karşılığı sertifikaları dağıtıldı, ardından kovanlar ve arılarla ilgili malzemeler dağıtılarak, üreticilere katkı sağlandı. Çekilen hatıra fotoğrafı ile tören son buldu. Büyükşehir Belediyenin yetkilileri buradan Kiraz’a geçtiler.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214