"MUHTARLIK BİNASINI KÖYLÜLER YAPTI"

Torbalı’ya bağlı Çakırbeyli Köyü sakinleri Torbalı Belediyesi’nin muhtarlık binasını boşaltma kararına tepkili.

Haber: Dilek Ayvalı

İddiaya göre, Torbalı’nın Çakırbeyli Köyü Muhtarlık binası Torbalı Belediyesi Başkanın İsmail Uygur’un talimatı ile boşaltılmak isteniyor.

Dün öğle saatlerinde köye gelen zabıta ekiplerini ve iş makinelerini gören köylüler ayaklandı. Köylüler muhtarlık binasının önünde toplanarak binanın boşaltılmasına karşı çıktı. Güvenliği sağlamak adına köye jandarma ekipleri gönderildi. 

Köydeki vatandaşlardan edinilen bilgilere göre muhtarlık binası yıllar önce dönemin muhtarı tarafından köylülerden toplanan para, zeytinyağı ve benzeri yardımlarla inşa edilerek Torbalı Belediyesine bağışlanmış. İddiaya göre, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur Çakırbeyli Köyü Muhtarı İbrahim Kabaca ile yaşadığı bir takım fikir ayrılıkları nedeniyle binanın boşaltılması talimatını verdi.

"İKİ İNSANIN İNADI UĞRUNA MAĞDUR EDİLEN KÖYLÜ"

Köydeki vatandaşlar yaşananları şöyle anlatıyor, “Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur sırf muhtar ile fikir ayrılığı ya da anlaşmazlığından dolayı köyümüzün muhtarlık binasına el koymaya çalışıyor. Burayı atalarımız belediye bağışlıyor. Sonra o zamanın muhtarı köylüden toplanan paralar zeytinyağları ve benzeri yardımlarla bugünkü durumuna getiriyor. Şu an belediye emrinde yeterli mahkeme kararı ya da meclis onayı olmadan sadece kendi yazdığı talimat ile zabıtayı ve çalışanlarını binayı boşaltmak ve yıkmak için iş makinaları ile birlikte köyümüze gönderiyor. Bizde dün öğleden aksam 9’a kadar direndik. Pazartesi her iki tarafta kaldığı yerden devam edecek onlara yıkmaya çalışacak, biz de engel olmaya. İki insanın inadı uğruna mağdur edilen köylü.”

"MUHTARLIK BİNASINI KÖYLÜLER YAPTI"

Çakırbeyli Muhtarı İbrahim Kabaca, “Köyde 10 metrekarelik alana kurulu muhtarlık binasını köylülerin emeği ile yapıldı. Bilgisayarından sandalyesine kadar burayı vatandaşlarımızın katkısıyla tamamladık. Bir belediye memuru Belediye Başkanı İsmail Uygur’un imzası olan bir yazı gönderdi. Yazıda “Muhtarlık ofisini içerisindeki demirbaşlarla ve anahtarıyla bırakın. Bırakmazsanız cebren bırakacaksınız” diye yazıyor. Boşaltmayla ilgili ne bir belediye meclisi ne de mahkeme kararı var” dedi.  Belediyenin yer olarak Müftülüğe ait Taziye Yerini gösterdiğini belirten Muhtar Kabaca, “Burası 10 yıl önce muhtarlık olarak kullanılıyordu. Ancak Büyükşehir yasasından sonra Müftülüğe devredildi. Müftülük de taziye yeri olarak kullanılıyor. İki gündür nöbet tutuyor. Belediyenin zabıtaları kapıda nöbet tutuyor” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214