Kaçak kazıdan tarih çıktı!

Bayındır sınırları içerisinde yer alan Yakacık ve Buruncuk Mahalleri'nde tarım arazisi ve tarım alanı olarak kayıtlı taşınmazlarda yapılan kaçak kazılar sonrası alanda tarihi kalıntılar tespit edildi.

Kaçak kazıdan tarih çıktı!

Yapılan inceleme çalışmaları sonrası kaçak kazı hakkında Tire Müze Müdürlüğü suç duyurusunda bulunurken, alanlar 1'inci derece arkeolojik SİT alanı olarak tescili edilmesine karar verildi.

İzmir ve Türkiye'nin en önemli çiçekçilik merkezleri arasında yer alan Bayındır'da Yakacık ve Buruncuk Mahalleleri'nde heyecanlandıran bir keşif yaşandı. İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda, "Tarım Arazisi" kullanımında kalan, İzmir Doğu Bölgesi 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı'nda ise "Tarım Alanı" olarak belirlenen alanda kalan taşınmazlardaki kaçak kazı sonrası tarihi kalıntılar gün yüzüne çıktı. Gerçekleştirilen incelemeler sonrası alanda geç Roma, Erken Bizans Dönemi'ne ait tarihlendirilebilen yoğun seramik, kiremit ve düzensiz yapı taşlarının bulunduğu açıklandı. Gerçekleştirilen keşif sonrası ise alan İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararı ile 1'nci Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak belirlenirken, kaçak kazı ile ilgili Tire Müze Müdürlüğünce suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284