JANDARMANIN KURTARMA ANLARI AN BE AN KAMERADA

Haber: Dilek Ayvalı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde Bozdağ'da zirveye tırmanırken yüksekten düşen 2 kişiyi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekibi ve Jandarma Helikopteri ulaşarak kurtardı.

Alınan bilgiye göre, 11 kişilik grup, sabah saatlerinde Bozdağ'da yürüyüşe çıktı. İkiye ayrılan gruptakiler farklı rotalarda yürüyüşe devam etti.

Zirveye çıkan gruptan Yavuz Alnıak (40) ve Rüştü Keyf (60), saat 14.00 sıralarında Çavdar mevkiine geldiklerinde sarp ve karla kaplı arazide, yaklaşık 200 metre yükseklikten halk arasında 'Açöldüren' olarak bilinen dere yatağına düşerek yaralandı.

Yaralı dağcılar, mahsur kaldıkları yerde telefonla jandarmayı arayarak yardım istedi.

Bölgeye AFAD, jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

Olay yerine amfibik araçla giden ekipler, 2 yaralıya ulaştı. AFAD ve Jandarma ekipler yaralıları zirveden indirerek ambulansa ulaştırdı.

Jandarma helikopteri ve HATU (Helikopterden Atma Toplama Uzmanı) mahsur kalan yaralı dağcı Rüştü Keyf'i kurtardı. HATU Türkiye'de ilk kez kullanıldı ve operasyon büyük bir başarıyla tamamlandı. Yaralı dağcı Rüştü Keyf (60) jandarma helikopteri ile Ödemiş Şehir Stadyumuna getirilerek burada 112 ambulansına alındı ve Ödemiş Devlet Hastanesine götürüldü. 

YARALILARIN DURUMU

Yavuz Alnıak, ÖDemiş Devlet Hastanesindeki tedavisinin ardından İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesine sevk edildi. Alnıak'ın bel, sırt ve sol şakak kemiğinde düşmeye dayalı morarma bulunduğu ve bilincinin açık olduğu kaydedildi.

Bilinci açık olan Rüştü Keyf'in ise düşmeye dayalı, Sol omuz, sağ el bileği ve sağ ayak bileğinin kırık olduğu ve İzmir Ödemiş Devlet Hastanesi Ortopedi Polikliniğinde tedavi altında bulunduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2021, 22:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214